Gurbet Kuşları Özet

gurbet kuşlarıTürü: Roman
Yazarı: Orhan Kemal
Yayımlanma Tarihi: 1962
Kişileri: İflahsızın Memed, Ayşe, Gafur, Hüseyin Korkmaz, Hüseyin Korkmaz’ın eşi Nermin Hanım, Memed’in babası, İflahsız Yusuf, Memed’in kız kardeşi Ümmü, Recep, Veli, Hatçe, Rıza, Hacı Emmi

Gurbet Kuşları Özet

Sivas’tan hemşehrisi Gafur’un mektubu üzerine kalkıp İstanbul’a gelen Yusuf’un oğlu İflahsızın Memed, Gafur’un kendisini atlatması üzerine ortada kalır. Memed, ahbap olduğu Divriğili hamal Veli ile Veli gibilerin barındıkları handaki Hacı Emmi’nin yardımlarıyla sokakta kalmaktan kurtulur ve Balıkpazarı’nın yıkımında çalışmaya başlar. Bu işteyken tanıştığı Kastamonulu, ortaokuldan ayrılmış duvar ustası Recep’ten okuma yazma ve duvar örmeyi öğrenir. Recep ve Veli ile birlikte Kadıköy’de bir yapıda çalışırlarken karşı köşkün hizmetçisi, yirmi yaşında Ayşe ile tanışır. Köşk, Memed’in köylüsü olan Gafur’un patronu eski kabzımal, yeni müteahhit milyoner Hüseyin Korkmaz’ındır. Gafur Ayşe ile gönül eğlendirmekte, dedikodusunu yapmaktadır. Ancak Ayşe zamanla Memed’i sever. Ayşe’nin Memed’e gönlünü kaptırması, Gafur’un kıskançlık duygularını kabartır.

Bir ara Gafur, patronunun katibiyle kavga eder, onu yaralar ve hapse düşer. Ayşe ile evlenen Mehmed, köşkte Ayşe’nin odasına taşınmıştır. Memed’in babası Yusuf, üç çocuğuyla köyden İstanbul’a gelir, köşkte Gafur’dan boşalmış odaya misafir edilirler. Hüseyin Korkmaz, dükkanında Gafur’un işini Memed’e vermiştir. Hüseyin Korkmaz, Memed’in babasından pek hoşlanır, haldeki kabzımal dükkanına Memed’in yerine onu alır. Ayşe yüzünden babasıyla arası açılan Memed, biriktirdikleri para ile ve borçlanarak Zeytinburnu’nda bir arsa satın alır. Kendilerine bir gecekondu yapmaya koyulmuşlardır ki belediye zabıta memurları gelip yapıyı yıkarlar. Memed üzüntüden çöker kalır. Şikâyeti yapan Gafur olayı uzaktan izleyip sinsi sinsi güler. Öcünü almıştır. Roman Ayşe’nin, kocasının omzundan tutup söylediği “Kalk lan, kalk, gene yaparık, yenisini yaparık!” sözleriyle biter.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.