Gönül Hanım Özet

gönül hanım Türü: Roman
Yazarı: Ahmet Hikmet Müftüoğlu
Kişileri: Mehmet Tolun Bey, Gönül Hanım, Ali Bahadır Kaplanoğlu, Kont Bela Zichy

Gönül Hanım Kısa Özet

Gönül Hanım romanının başkahramanı Mehmet Tolun Bey, Birinci Dünya Savaşı sırasında Ruslara esir düşmüş bir Türk subayıdır. Sibirya’da Grodok kampında bulunurken malzeme almak için gittiği kasabada Ali Bahadır Kaplanoğlu ve kız kardeşi Gönül Hanım Kaplanoğlu ile tanışır. Bu gençler iyi eğitimli, bilinçli Türkçü Tatar gençleridir. Onlarla Türk tarihinin kökenleri ve Türk kültürü üzerine derin sohbete dalar. Daha sonra aldıkları karara uygun olarak Mehmet Tolun Bey, Ali Bahadır Kaplanoğlu, Gönül Hanım Kaplanoğlu ve kampta esir olan ve kendileri gibi Türkçü Macar Kont Bela Zichy ile birlikte kaçak yoldan Türk medeniyetinin tarihi en eski metinleri olan Orhun Yazıtları’nı ziyarete giderler. Bu son derece uzun, maceralı yolculukta Türk tarihi, dili, kültürü üzerine inceleme ve araştırma yapma imkânı bulurlar. Bu arada Mehmet Tolun Bey ve Gönül Hanım arasında gelişen duygusal ilişki Orhun Yazıtları yanında nişanla neticelenir.

Mehmet Tolun Bey, hala kaçak olduğundan onlardan ayrılır ve İran üzerinden İstanbul’a döner. Rusya’da ihtilal olması nedeniyle Ali Bahadır Kaplanoğlu ve Gönül Hanım İstanbul’a gelirler. Mehmet Tolun Bey’le Gönül Hanım evlenirler. Gönül Hanım ideallerine uygun olarak bir kız okulu açar. Mehmet Tolun Bey, ilmî çalışmalarına ve konferanslarına devam eder.

Ahmet Hikmet Müftüoğlu, edebî hayatına Servetifünun Dönemi’nde başlamasına rağmen daha sonra Millî Edebiyat’ın önemli isimlerinden biri olmuştur. Gönül Hanım, Ahmet Hikmet Müftüoğlu’nun Türkçü-Turancı düşünceye uygun olarak kaleme aldığı romanıdır. Roman sanatı olarak birtakım eksikleri olmasına karşın Gönül Hanım Turancı düşünceyi ve Orta Asya’yı edebiyatımızda roman formunda ele alan ilk eser olması yönüyle edebiyat tarihimizde önemli bir yere sahiptir.