Gazete, Radyo, Televizyon ve İnternet Haberleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günümüzün koşullarında insanlar zaman sorunu yaşadıkları için sözlü basını daha çok tercih etmektedir. Örneğin, araba kullanırken radyo haberlerini dinleyebilir, toplu taşıma araçlarıyla evlerine dönerken internet haberlerine bir göz atabilirler.

Sözlü basının yapısal özelliklerinden kaynaklanan birtakım avantajları yazılı basından daha fazladır. Gazete okuyabilmek için okuma – yazma bilmek şarttır oysa radyo ve televizyon böyle bir beceriye sahip olmayı gerektirmez.

İnternet, radyo ve televizyon, haberleri çok hızlı bir biçimde hedef kitlelere ulaştırmakta, yurtta ve dünyada olup bitenleri dakika dakika izleyip insanlara ulaştırabilmektedir. Gazetenin okuyucuya ulaşması için saatlere ihtiyaç vardır. Ayrıca gazete basıldıktan sonra yaşanan olayları yansıtamaz ancak ertesi günkü sayısına koyar, bu da haberin eskimesine yol açar.

Gazete bir haberi bütün ayrıntılarıyla ortaya koyar oysa radyo, televizyon ve internet bir haberi özet olarak verir.

Gazete haberleri kalıcıdır, gazete saklandığı sürece bir olayın dünü ve bugünü gazeteden tekrar okunup kıyaslanabilir. Ancak kaydedilmedikleri sürece televizyon, radyo ve internet haberlerini tekrar tekrar görme ve dinleme şansı yoktur.

Gazetenin okuyucu kitlesi genel olarak belli ve sabittir, belli beklentilere, dünya görüşüne ve kültür düzeyine sahiptir. Bir gazete bu okur kitlesini göz önüne alarak yayınını yapar. Oysa radyo, televizyon ve internet haberciliğinin hedefi belli bir kitle değil, tüm toplumdur. Haberleri seçip yayınlarken bu durumu dikkate alır.

Televizyon ve internet haberleri hem göze hem de kulağa hitap ettikleri için gazete haberlerinden daha etkileyicidir. Özellikle televizyon günümüzde görüntü ve canlı bağlantılarıyla daha sıcak haber sunma yönünden en etkili iletişim aracı olmuştur. Hem stüdyodan hem de olay yerinden yapılan haberlerle etkisini her geçen gün artırmaktadır.

Radyo, televizyon ve internet haberciliğinin hedef kitlesi toplumun her kesimi olduğu için özellikle bu iletişim araçlarında dilin oldukça sade, basit ve günlük kullanımına uygun olmasına özen gösterilir. Gazete yazılıdır, bu nedenle yazı dilinin kurallarına tümüyle uyar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.