Garip Dışında Yeniliği Sürdüren Şairler

“Garip dışında yeniliği sürdüren şairler” ifadesi, Garip anlayışına dahil olmamış ancak tarz bakımında Garipçilere sıcak bakan, onlara öykünen şairler için kullanılmıştır.

Garip Hareketi, edebiyatımızda ateşli tartışmaların zemini olmuşken aynı dönemlerde farklı şiir anlayışlarının da ortaya çıkmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nın bitip bunalımlı ortamın sona ermesiyle dünyada bazı sanatsal ve sosyal sorgulamalar da ortaya çıktı. Üst üste iki dünya savaşı gören insanlık artık daha demokratik bir ortama kavuşmanın sancılarını sanatla ulaşabileceğine inanmaya başlamıştı. Bu düşünce Türk edebiyatında da etkisini gösterdi. Ne Garip Hareketi kadar sanatsal söyleyişi boş veren ne de saf şiirciler gibi sanatın sembolik sancılarında kalan bir şiir anlayışını seçenler vardı.

1950’li yılların başlarında şairler bir topluluk kuramamış bağımsız kalmışlardır. Şiir yazmaya kırklı yıllarda başlamakla birlikte etkilerden sıyrılarak kendi kişiliğini yansıtan şiirlerini 1950’li yıllarda yayımlamaya başlayan Behçet Necatigil’dir. Necatigil’in özelliği bağımsız bir şair olmasıdır.

Bu yılların dikkati çeken bir şairi de şiirimize yeni imgeler getiren Attila İlhan’dır. 1940’lı yılların sonlarında yayımladığı “Duvar” adlı kitabındaki şiirlerinde toplumcu bir çizgide görünen Attila İlhan, ellili yıllara geçtiğinde okuyucularına, zengin imgeler, değişik benzetmelerle renklendirilmiş, insanın duygularını yansıtmaya yönelik şiirler vermiştir.

Garip Hareketi’nin etkisinin sürdüğü yıllarda şiiri onlar kadar basitleştirmek istemeyen, her biri kendine özgü şiir tarzını oluşturmuş kimi şairler şiirdeki lirizmi kaybetmeden yeniliği sürdürmüşlerdir.

Garip Dışında Yeniliği Sürdüren Şairler’in Genel Özellikleri

  • Garip, İkinci Yeni gibi topluluklara katılmamışlardır.
  • İdeolojilerini şiirlerine temel yapmamışlardır.
  • Yeni bir dil, üslup ve bakış açısı aramışlardır.
  • Kendilerine özgü bir şiire ulaşmışlardır.
  • Kendi tarzlarını yenileme ve değiştirme ihtiyacı hissetmişlerdir.
  • Serbest şiire bağlı kalmışlardır.
  • Şiiri bayağılaştırmaktan uzak durmuşlardır.
  • Lirizmi kaybetmeden yeniliği sürdürmüşlerdir.

Garip Dışında Yeniliği Sürdüren Şairler Şunlardır

Fazıl Hüsnü Dağlarca
Behçet Necatigil
Asaf Halet Çelebi
Cahit Külebi
Necati Cumalı
İlhan Geçer
Attila İlhan
Hilmi Yavuz
Özdemir Asaf
Ahmet Oktay

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.