Forum nedir? Özellikleri nelerdir?

Eski Roma toplumunda halk toplantılarının yapıldığı alanlara “forum” deniyordu. Adını buradan alan forum, demokratik katılımın en etkili işlendiği tartışma biçimidir.

Forumun en belirgin özelliği, sosyal bir problemin geniş bir kitle önünde ayrıntılarıyla tartışılması ve dinleyicilerinin bu tartışmalarda daha aktif şekilde rol almalarıdır.

Herkesi ilgilendiren bir konu/sorun üzerinde bir başkanın denetiminde yapılan bir tartışma çeşidi olan forumu panel ve açık oturumdan ayıran nokta, konuşmacı-dinleyici ayrımının bir anlamda ortadan kalkması ve herkesin birer katılımcı olarak forumda düşüncelerini ifade edebilme fırsatı bulmasıdır.

Bir forumu yönetmek, bir açık oturumu ya da paneli yönetmekten daha zordur. Çünkü forum; yaş, sosyal konum, siyasi görüş gibi her açıdan çeşitlilik gösteren çok geniş bir katılımcı kitlesiyle gerçekleştirilir.

Forumu yönetecek başkanın şu özelliklere sahip olması gerekir:

  • Forumda tartışılacak konu hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalıdır.
  • Foruma katılacak konuşmacıları ve dinleyicileri, çeşitli yönleri ve eğilimleriyle iyi tanımalıdır.
  • Olay ve konuşmaları kısa sürede algılamalıdır.
  • Farklı düşünceler arasında ilişkiler kurabilecek kültür, anlayış ve yeteneğe sahip olmalıdır.
  • Konuşmanın akışını yönlendirecek hoşgörü ile donatılmış bir otoriteyi ustalıkla kullanmalıdır
  • Foruma katılanların pek çoğu konuşmaya farklı görüşlerle katılacaklarından başkan dikkatli ve uyanık olmalı, kargaşaya meydan vermemeli, uzlaştırıcı ve toparlayıcı bir tavır takınmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.