Firavun İmanı Özet

firavun imanıTürü: Roman
Yazarı: Tarık Buğra
Yayımlanma Tarihi: 1976
Kişileri: Ali Yusuf Bey, Mehmet Akif Ersoy, Hüseyin Avni Bey, Hasan Basri Çantay, Çolak Salih

Firavun İmanı Kısa Özet

Firavun İmanı Tarık Buğra’nın Kurtuluş Savaşı konusunu ele aldığı üçüncü romanıdır. Eserde Sakarya Meydan Savaşı’nın öncesi ve sonrası anlatılır.

Kurtuluş Savaşı’nda büyük fedakarlıklalar, büyük kahramanlıklar gösterenlerin yanında hainler ve işbirlikçiler de vardır. Roman, bu tür insanların tipik bir örneği olan Ali Yusuf’u, Zile isyanını ve bu isyanı bastırarak kurtuluş yolundaki engelleri bir bir kaldıran Mehmet Akif ve Hüseyin Avni gibi gerçek şahsiyetleri anlatır.

Romanın kötü karakteri Ali Yusuf, gayrimeşru bir çocuk olarak dünyaya gelmiştir. Bu talihsizliğinin intikamını bütün toplumdan almaya adeta yemin etmiştir. Bunun için hiçbir kötülük fırsatını kaçırmaz. Karaborsacılık yaptığı için okuldan atılır. Daha sonra bir gazetede iş bulur, şantajla, düzenle zengin olur. Elde ettiği güçle zengin ve makam sahibi kişilerle tanışır. Hatta bir bakanı şantajla koltuğundan eder. Ancak bu olay bakanın da kendisinden bir kadın aracılığıyla intikam almasına neden olur.

Romandaki en önemli olay, Zile’de çıkan isyandır. Tahmin edilebileceği gibi bu olayda da başrolde Ali Yusuf vardır. Zahir takma adını alır ve İttifak Devletleri ile iş birliği yaparak isyanı o yönlendirir. Meclis, isyanı bastırmak üzere Mehmet Akif ve Hüseyin Avni gibi mebusları görevlendirip Zile’ye gönderir. Mehmet Akif ve Hüseyin Avni orada başarılı bir şekilde isyanı bastırır. Bu arada Sakarya Savaşı kazanılmıştır. Ali Yusuf, yine sahtekarlığını ve fırsatçılığını gösterir ve Ankara’ya sanki isyanı kendisi bastırmış gibi telgraf çeker. Romanın ilerleyen bölümlerinde Ali Yusuf’un Atatürk’e düzenlenen suikastın suçlusu olarak Hüseyin Avni’ye iftira ettiğine de şahit oluruz. Ancak gerçekler anlaşılır ve tevkif edilmiş olan Hüseyin Avni aklanır. Romandaki en önemli konulardan biri de Birinci Meclis’teki siyasi çekişmeler ve millî-muhafazakâr grubun bazı uygulamalara muhalefetidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.