Faust | Kitap Özeti

Ünlü Alman şairi, dram yazarı Johann Wolfgang von Goethe’nin Faust adli şiirsel oyunu dünya edebiyatının önemli klasiklerindendir. Goethe on sekiz yaşında başladığı bu oyununu seksen üç yaşında, ölümünden kısa bir süre önce, bitirebilmiştir.

Oyunun başkahramanı Faust, yeryüzünün sırlarını çözmek için felsefeyi, tıbbı, doğa bilimlerini, teolojiyi araştırmış; gençlik ve olgunluk çağını bu uğurda tüketmiştir. Ancak Şeytan (Mefistofeles) Faust’un bu arayışından memnun değildir. Çünkü pek çok insanı dünya zevkleriyle kandırarak tuzağına düşürmesine karşın, Faust adındaki bu doktor, aklı ve bilgisi ile kendisine adeta meydan okumaktadır.

Bu duruma son vermek isteyen Mefistofeles, Tanrı’dan Faust’u doğru yoldan çıkarmak için izin ister. Faust’un bunalımlar içinde olduğu bir gece karşısına çıkar ve Faust’a dünya zevklerini vaat eder. Sonunda bir iddiaya girerler. Mefistofeles, Faust’u bilgi hastalığından kurtarıp ona yaşatacağı en güzel hazlar sırasında Faust “Dur ey zaman, ne güzelsin!” diyecek olursa iddiayı Mefistofeles kazanmış olacaktır. Bunun üzerine Mefistofeles, Faust’u gençleştirir ve ona aşk duygusunu tattırır. Faust, işlediği günahlar yüzünden kendini kirlenmiş hissetse de vicdan azabı duyar. Her şeye karşın, Mefistofeles’e beklediği cevabı vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.