Fatih-Harbiye

Peyami Safa tarafından kaleme alınan, 1931 yılında basılan roman. Yazar romanında modern bir hayatla ve eski değerlere bağlı bir hayat arasında bocalayan Neriman’ın hikayesini anlatmaktadır. Roman 1990 ve 2013 yıllarında aynı adla televizyon dizilerine uyarlanmıştır

Doğu-Batı kültürü, özellikle müzik konusu, İstanbul’un iki semtinden örneklerle anlatılır. İstanbul Fatih’te babası Faiz Bey’le oturan Neriman, Darülelhan’da alaturka bölümü öğrencisidir. Şinasi de aynı semtte oturur ve Darülelhan’a devam eder. Neriman’la Şinasi uzun yıllardan beri birbirini tanımakta ve sevmektedir. Neriman’ın babası muhafazakâr bir insandır ama Şinasi’ye olan güveninden dolayı kızı Neriman’ın onunla arkadaşlık etmesini hoş görür hatta evlenmelerine izin verir.

Şinasi ile Neriman’ın ilişkisi bu meşru dekor içinde devam eder. Bu tabii ilişki iki kardeş kadar bir karı koca ilişkisine de benzemektedir. Bundan dolayı muhafazakâr bir semt olan Fatih’te halk bu ilişkiyi son derece ahenkli bulmakta ve hoş görmektedir. Fakat tam bu günlerde Neriman Macit’le tanışır.

Macit, Beyoğlu adamıdır. Neriman kendini bu hayatın çekiciliğine kaptırır. Artık sessiz ve karanlık Fatih’i müslümanca hayat tarzını beğenmez olur. Macit’le buluşmaya başlar. Şinasi ve Faiz Bey, Neriman’daki bu değişimlerin farkındadır. İkisi de üzgündür. Neriman her şeyi geride bırakıp Macit’e -onun temsil ettiği baloya- gidecekken bir Rus kızının macerasını öğrenir. Son derece güzel bir Rus kızı fakir bir Rus artistiyle birliktedir. Beyoğlu’nun küçük bir odasında sefil bir hayat yaşamaktadırlar. Bir türlü evlenemezler. Delikanlı gitar çalarak çok az para kazanır ama kız hayatından memnundur. Bununla birlikte zamanla tahmin edilemeyen ihtiyaçları bir ıstırap hâlini alır. O günlerde karşısına zengin bir Rus delikanlısı çıkar, kız onunla yaşamaya başlar. Para, refah, eğlence ve istediği her şeye kavuşur. Öte yandan Rus genci boyuna susar, ıstırabından kimseye söz etmez. Kız ise maddi zenginliğe kavuşmuştur, ama hep mahzundur. Çünkü yeni hayatı sahtedir. Bir gece yarısı zengin Rus’u terk ederek eski sevgilisine döner.

Hikâyeyi anlatanlar “Para mara boş laf… Saadet başka şey” diye eklerler. Bu hadise Neriman’ın kararı üzerinde etkili olmuştur. Bocalamaları tereddütleri sona erer. Tekrar Şinasi’ye babasına ve Fatih’e döner. Şinasi ile evlenirler.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.