Fatih-Harbiye | Özet

fatih harbiyeTürü: Roman
Yazarı: Peyami Safa
Yayımlanma Tarihi: 1931
Kişileri: Neriman, Şinasi, Faiz Bey, Macit, Fahriye

Fatih Harbiye Kısa Özet

Fatih-Harbiye romanı Peyami Safa’nın küçük hacimli ancak önemli romanlarından biridir. Romanın başkahramanlarından Neriman, o zamanlar adı Darü’l-Elhan olan konservatuvarın Doğu müziği bölümüne gitmektedir. Kendisi ile aynı mahallede oturan ve çocukluktan beri tanıdığı Şinasi de bu konservatuvarda okumaktadır. Birbirlerini seven gençler İstanbul’un muhafazakâr ve dindar insanlarının yaşadığı Fatih semtinde oturmaktadır.

Neriman’ın babası Faiz Bey de gençlerin birbirlerine olan sevgisinden haberdardır ve bu ilişkiyi onaylamaktadır. Neriman, okuldan tanıdığı zengin, bakımlı ve yakışıklı Macit vesilesiyle İstanbul’un diğer bir yüzü olan Beyoğlu’nu ve Harbiye semtini tanır. Buralar, Batı hayranı, aldatıcı, gösterişli hayat süren insanların yaşadığı yerlerdir. Neriman bu hayatın cazibesine kapılır. Ancak babası da Şinasi de ondaki bu değişimden rahatsızdırlar.

Neriman bir gün Macit’in davetiyle bir baloya katılmak ister. Fakat buna babası da Şinasi de şiddetle karşıdır. Babası kızının aşırı istekli olmasına dayanamaz ve istemeye istemeye de olsa Şinasi ile katılması şartıyla baloya gitmesine izin verir. Ancak Neriman, baloya kadar geçen süre içinde yaşadıkları, duydukları ile kendisini ve hayatını sorgular. Bu sorgulama sonunda bir iç muhasebe ile bu baloya katılmaktan vazgeçer. Yaşadığı semtin güzelliklerini ve sahip olduğu değerlerin önemini fark eder. O zamana kadar gergin ve huzursuz bir ruh durumu içinde bulunan Şinasi ve Faiz Bey, yeniden sakin ve huzurlu hayatlarına kavuşur.

Roman edebiyatımızda Doğu-Batı kültür çatışmasını İstanbul’un bu kültürleri temsil eden iki semti olan Fatih-Harbiye ile somutlayarak verir. Yazar Fatih’e yerli, millî ve İslami bir kimlik yüklerken Harbiye’ye yozlaşmış, kendi değerlerinden uzaklaşmış Batı hayranı insanları temsil görevini yükler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.