Fatih Harbiye Özet, Olay Örgüsü, Kişiler

Fatih Harbiye, Peyami Safa’nın 1931 yılında yayımladığı bir romandır. Romanda Neriman isimli genç bir kızın etrafında gelişen olaylar aracılığıyla, Türk toplumunun yaşadığı Doğu-Batı çatışması ve kimlik karmaşası ele alınmıştır.

Fatih Harbiye Kısa Özet

Romanın başkahramanlarından Neriman, o zamanlar adı Darü’l-Elhan olan konservatuvarın Doğu müziği bölümüne gitmektedir. Kendisi ile aynı mahallede oturan ve çocukluktan beri tanıdığı Şinasi de bu konservatuvarda okumaktadır. Birbirlerini seven gençler İstanbul’un muhafazakâr ve dindar insanlarının yaşadığı Fatih semtinde oturmaktadır.

Neriman’ın babası Faiz Bey de gençlerin birbirlerine olan sevgisinden haberdardır ve bu ilişkiyi onaylamaktadır. Neriman, okuldan tanıdığı zengin, bakımlı ve yakışıklı Macit vesilesiyle İstanbul’un diğer bir yüzü olan Beyoğlu’nu ve Harbiye semtini tanır. Buralar, Batı hayranı, aldatıcı, gösterişli hayat süren insanların yaşadığı yerlerdir. Neriman bu hayatın cazibesine kapılır. Ancak babası da Şinasi de ondaki bu değişimden rahatsızdırlar.

Neriman bir gün Macit’in davetiyle bir baloya katılmak ister. Fakat buna babası da Şinasi de şiddetle karşıdır. Babası kızının aşırı istekli olmasına dayanamaz ve istemeye istemeye de olsa Şinasi ile katılması şartıyla baloya gitmesine izin verir. Ancak Neriman, baloya kadar geçen süre içinde yaşadıkları, duydukları ile kendisini ve hayatını sorgular. Bu sorgulama sonunda bir iç muhasebe ile bu baloya katılmaktan vazgeçer. Yaşadığı semtin güzelliklerini ve sahip olduğu değerlerin önemini fark eder. O zamana kadar gergin ve huzursuz bir ruh durumu içinde bulunan Şinasi ve Faiz Bey, yeniden sakin ve huzurlu hayatlarına kavuşur.

Fatih Harbiye Olay Örgüsü

  • Neriman ile Şinasi’nin Fatih’te mütevazı bir hayat sürerek okullarına devam etmeleri
  • Neriman’ın Macit’le tanışması ve zaman içinde Beyoğlu’nun ışıltılı hayatının içine girmesi
  • Batılı yaşam tarzının, Neriman’ın kafasını karıştırmaya başlaması
  • Macit’in Neriman’ın bir baloya davet etmesi ve Neriman’ın bu davete katılmak istemesi,
  • Neriman’ın, babasından baloya katılmak için izin alması
  • Neriman’ın bu tür baloya katılan bir kızla karşılaşması ve kızın başına gelen kötü olayları öğrenmesi
  • Baloya katılmaktan vazgeçen Neriman’ın Şinasi ile evlenmeye karar vermesi

Fatih Harbiye’nin Kişileri

Neriman: Babasıyla birlikte kendi halinde bir yaşam süren genç bir kızdır. Ut çalmakta ve Darülelhan’a devam etmektedir. Çocukluktan beri tanıdığı Şinasi’yi seven genç kız, Macit’le tanışınca yaşadığı hayatı sorgulamaya başlar.

Şinasi: Çalışkan, terbiyeli, dürüst bir gençtir. Kemençe çalmakta ve Darülehan’a devam etmektedir. Neriman’la evlenmeyi çok isteyen Şinasi, Doğu kültürünü temsil eder.

Faiz Bey: Eşi öldükten sonra kızıyla Fatih’te yaşamaya başlamış emekli bir memurdur. Geleneklerine son derece bağlı olan Faiz Bey, kızının Şinasi ile evlenmesini istemektedir.

Macit: Batı hayranı olarak yetişmiş bir gençtir. Keman çaldığı için Darülelhan’a kayıt olmuş ama okulu kısa zamanda bırakmıştır. Batı kültürünü temsil eder.

Fatih Harbiye’deki Çatışmalar

Roman edebiyatımızda Doğu-Batı kültür çatışmasını İstanbul’un bu kültürleri temsil eden iki semti olan Fatih-Harbiye ile somutlayarak verir. Yazar Fatih’e yerli, millî ve İslami bir kimlik yüklerken Harbiye’ye yozlaşmış, kendi değerlerinden uzaklaşmış Batı hayranı insanları temsil görevini yükler.

Romandaki esas çatışma ise Neriman’ın Şinasi ve Macit’in arasında kalmasıdır. Yazar bu olay aracılıyla Türk toplumunun yaşadığı Doğu Batı ikilemini anlatmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.