Fareler ve İnsanlar | Kitap Özeti

Yayımlandığı yıldan bu yana tüm dünyanın severek okuduğu Fareler ve İnsanlar, Amerikan realist edebiyatının önde gelen yazarı John Steinbeck’in başyapıtıdır.

Fareler ve İnsanlar, hoşuna giden her şeyi dokunarak sevmekten başka suçu olmayan bir “divane” Lennie ile onun tek dostu, koruyucusu uyanık George’un Amerikan taşrasında yaşadıkları bir insanlık serüvenidir. George ve iri yarı, saf arkadaşı Lennie, yersiz yurtsuz kişilerdir. Dünyada tek sahip oldukları şey, aralarındaki dostluk ve günün birinde yerleşip huzur içinde yaşayabilecekleri, kendilerine ait bir araziye sahip olma hayalidir. Kaliforniya, Salinas Vadisi’ndeki bir çiftlikte ii bulan iki arkadaş, hayallerindeki arazi için gereken parayı biriktirmeyi düşlemektedir. Ama bir çocuğun zekâsına, aynı zamanda da korkunç bir beden gücüne Lennie’nin başı yine belaya girdiğinde George’un çabaları arkadaşını kurtarmaya yetmeyecektir…

Çiftlik ahalisinin tek eğlencesi akşamüstü iş bittikten sonra oynanan nal oyunudur. O akşam dą aynı oyun oynanırken Lennie samanlıkta Silm’in ona verdiği köpekle oynar. Hoşuna giden her şeyi okşayarak seven Lennie, daha önce bir fareyi severken öldürdüğü gibi bu köpek yavrusunu da oracıkta severken öldürür.

Daha sonra Lennie’nin yanına patronun oğlu olan Curley’nin şımarık karısı gelir. Kadının Lennie’ye: “Benim saçım da yumuşaktır, gel benim saçılanımı da okşa!” demesi üzerine Lennie, kocaman elleriyle tuttuğu saçı bırakmayınca kadın korkuya kapılır çığlıklar atarak samanlığı ayağa kaldırır. Buna sinirlenen Lennie, kadının ağzını kapatır ve onu istemeden, hatta farkında bile olmadan nefessizlikten öldürür. Kadının öldüğünü anlayınca da oradan kaçar. Bunun üzerine çitlikteki herkes başta Curley olmak üzere Lennie’yi aramaya çıkarlar.

Lennie’yi buldukları yerde öldüreceklerini bilen George, onun saklandığı yeri tahmin eder ve onu bulur. Lennie elindeki küçük ölü köpek yavrusuyla onu beklemektedir. George Lennie’ye hüzünle bakar. Lennie sahip olacakları evi ve bakacağı tavşanları hayal ederken bir el silah sesi duyulur. Curley ve çalışanlar yanlarına geldikleri zaman Lennie’yi yerde ölü olarak görürler. George büyük bir üzüntü içindedir ve teselli için Slim’le birlikte olay yerinden uzaklaşır.

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.