Fahim Bey ve Biz | Özet

fahim bey ve bizTürü: Roman
Yazarı: Abdülhak Şinasi Hisar
Yayımlanma Tarihi: 1941
Kişileri: Fahim Bey

Fahim Bey ve Biz Kısa Özet

Bursa’nın ileri gelen ailelerinden birinin oğlu olan Fahim Bey, Galatasaray Lisesinden mezun olunca o zamanın basın-yayın merkezi olan Babıali’de günlük geçici ve ücretsiz işlerle oyalanır. İş güç sahibi olmasını isteyen babasını oyalayabilmek için bir konak kiralar. Ancak bu koca konağa eşya koyacak parası yoktur. Bu nedenle boş konakta saatlerce keman çalarak vakit öldürür. Bir süre sonra Paris Büyükelçiliği Üçüncü Katipliği görevine atanır. Çok da önemli sayılamayacak bu görevi gözünde büyütür. Kendisine birçok yeni elbise alır. İkinci Meşrutiyet’ten sonra Dışişleri Bakanlığındaki görevinden ayrılır. Bursa’da pamuk ticaretiyle uğraşmaya karar verir. Hatta ailesini tanıyan bazı insanlar, onun bu işine para yatırmayı, onunla ortaklık kurmayı isterler. Fakat zamanla onun yalnızca hayalci bir kişilik olduğunu anlarlar ve vazgeçerler. Fahim Bey bu kez İstanbul’un ticaret merkezi Galata’da büyük bir yazıhane kiralar. Her gün muntazaman işe gider. Her gün birçok mektup yollamakta, gelen mektupları cevaplandırmaktadır. Masasında dosyalar, evraklar yığılıdır.

Ancak bir süre sonra Fahim Bey’in tümüyle hayali bir uğraş içinde olduğu anlaşılır. Gerçekte ortada dosyaları, evrakları, yazışmaları gerektirecek bir iş yoktur. Fahim Bey bütünüyle hayallerine gömülmüş, bu dünya içinde kendini çocukça denebilecek uğraşlarla oyalamaktadır. Onun bu durumunu öğrenen insanlardan bazıları onun için deli, kimi de zavallı hükmünü verir. Daha sonra kirayı ödeyemeyen Fahim Bey, bu yazıhaneden çıkarılır. Hayalleri ile gerçeklerin bu sert çatışmasına dayanamayan Fahim Bey, zaman bir zaman sonra hayatını kaybeder.

Fahim Bey ve Biz, yaşanmış bir olaya dayandığı için sıra dışı bir kişiliği anlatmasına rağmen gerçeklik izlenimi güçlü, inandırıcı bir eserdir. Abdülhak Şinasi Hisar, eserini babasının ve amcasının da arkadaşı olan Fahim Bey’le ilgili uzun araştırma ve incelemelerden sonra kaleme almıştır.  Roman 1942 yılında düzenlenen CHP Roman Yarışması’nda üçüncülük ödülü almıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.