Eskici ve Oğulları | Özet

eskici ve oğullarıTürü: Roman
Yazarı: Orhan Kemal
Yayımlanma Tarihi: 1962
Kişileri: Eskici, Eskicinin Karısı, Mehmet (Büyük oğul), Ali (Küçük oğul), Zeliha (Eskici’nin kızı), Gelin, Ünal (Zeliha’nın kocası), çocuklar Ayşe, Cavit ve bebek

Eskici ve Oğulları Kısa Özet

Topal Eskici bir ayağını Trablusgarp Savaşı’nda kaybetmiş, yaşlı, huysuz, ağzı bozuk bir ayakkabı tamircisidir. Ailenin büyük oğlu Mehmet evlidir ama çalıştığı fabrika kapanınca ailesiyle birlikte ortada kalır. Çareyi babaları Topal Eskici’nin evine sığınmakta bulur. Artık iki oğlu (Mehmet, Ali), kızı Zeliha ve torunları ile birlikte toplam dokuz kişilik aile pek iş yapmayan bu eskici dükkanına bakmaktadır. Aile çok ciddi anlamda yoksulluk çekmektedir. Büyük oğul Mehmet mahcup bir kişiliğe sahiptir. Babasının imalı konuşmaları, gittikçe küfür ve hakarete dönüşünce Mehmet, çareyi mevsimlik bir iş olan pamuk ırgatlığına gitmekte görür. Zamanla bütün aile Mehmet’in bu fikrine iştirak eder. Aile eski bir kamyonla yola düşer. Açık havada, çadırda kalacaklardır. Ama aşırı sıcaklar ve yakalandıkları sıtma hastalığı onları canlarından bezdirir.

Pamuk işçiliğinde acemi olduklarından beklenen çalışmayı gösteremezler. Aile hasta, perişan bir halde geri dönerken eskisinden de kötü bir durumdadır. Topal Eskici, her şeye rağmen ailesine karşı iyi duygular içindedir. Borçlarını ödemek için dükkânı olduğu gibi devreder. Evlenen Zeliha ve Ali ile birlikte çaresizlik ve yoksulluk da büyümüştür.

Romanda ikinci Dünya Savaşı ile birlikte tarımda gelişmeye başlayan makineleşmenin işçi sınıfı üzerindeki etkileri, yoksulluğun, kimsesizliğin, çaresizliğin aile ilişkilerini nasıl kötü etkilediği üzerinde durulmuştur. Eskici ve Oğulları romanı tiyatroya uyarlandığı gibi filme de çekilmiştir.

Roman Orhan Kemal’in Çukurova ve yoksul insanlara dair çok güçlü gözlemlerini içermektedir. Orhan Kemal realist hatta yer yer natüralist anlayışa uygun olarak ele aldığı karakterleri idealize etmemiş hatta onlardan nefret edeceğimiz kadar onların kötü taraflarını, zaaflarını da anlatmıştır. Ancak yazar eserde alttan alta bu insanları böylesine kötü duruma düşürenin çevre ve hayat şartları olduğunu da hissettirir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.