Erdem Bayazıt Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Erdem Bayazıt Kimdir?

Erdem Bayazıt, 1939 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini burada tamamladı. Yüksek öğrenimine 1959 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde başladı. Geçim zorluğu yüzünden 1961’de öğrenimini devam zorunluluğu olmadığı için Ankara Hukuk Fakültesine naklederek askere gitti.
Askerlik dönüşü fakülte değiştirdi, yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi DTCF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamladı. Edebiyat öğretmenliği, kütüphane müdürlüğü yaptı. Akabe Yayınları’nın ve Mavera dergisinin yönetimini üstlendi. Bir süre Devlet Planlama Teşkilatı’nda sözleşmeli personel olarak çalıştı.1987 yılında yapılan genel seçimlerde Anavatan Partisi’nden Kahramanmaraş milletvekili seçildi. Evli ve dört çocuk babası olan Adil Erdem Bayazıt, 5 Temmuz 2008 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

Edebi Kişiliği

  • İkinci Yeni şirinin dil ve biçim anlayışıyla mistik, dinsel, politik temaları birleştirerek yazdığı şiirlerle tanınmıştır.
  • Kent yaşamının yarattığı maddi ve manevi tahribata karşı gösterdiği duyarlı tepki, şiirlerinin çıkış noktasını oluşturur.
  • Bütün şiirlerinin arka planında İslami duyarlılığın etkileri hissedilir.
  • Şiirlerinde kavgacı, destana yatkın bir söylev üslubunun özelikleri görülür.
  • 1981’de İran, Pakistan, Afganistan ve Hindistan’ı içeren iki aylık gezi ile ilgili izlenimlerini “İpek Yolundan Afganistan’a” adıyla kitaplaştırmıştır. “Risaleler” ile Türkiye Yazarlar Birliği 1988 Şiir Ödülü’nü, “İpek Yolundan Afganistan’a” ile TYB 1983 Gazetecilik Ödülü’nü almıştır.

Erdem Bayazıt’ın Eserleri

Şiir:
Sebeb Ey
Risaleler

Gezi:
İpek Yolundan Afganistan’a

Veda
Bu şehirden gidiyorum
Gözleri kör olmuş kırlangıçlar gibi
Gururu yıkilmiş soy atlar gibi
Bu şehirden gidiyorum
İnsanlar taş gibi bana yabancı
Ağaçlar bensiz hüküm giyecek bulvarlarda
Bir tambur bir yalnızlığı anlatıyorsa
Ben onu duymuyor gibiyim
Bir ağaç ölüyorsa kapınızın önünde
Ben onu bile duymuyor gibiyim.
Bu şehirden gidiyorum
Gömerek geceyi içime
Sabahın hüznünü beklemeden
Gidiyorum bu şehirden.
Erdem Beyazıt

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.