Edebiyatın Bilim – Teknikle İlişkisi

Bilim ve teknik insan yaşamını etkileyen, kolaylaştıran, değiştiren yenilikleri yaratır ve insanlığın hizmetine sunar. Değişen ve gelişen yaşam, insanı da değiştirir ve bu değişim, çağını anlatan edebi metinlere de yansır.

Bir toplumun bilim ve teknoloji alanında ne kadar ilerlediğini o toplumun edebi metinlerine de bakarak anlayabiliriz. Ayrıca bilim alanında ve teknik alanda kaydedilen gelişmelerin bir kısmi edebiyatı doğrudan etkilemiştir. Örneğin matbaanın icat edilmesi, kitapların çoğaltılmasını kolaylaştırmış ve kitap daha çok insana ulaşmıştır, böylece teknoloji edebiyata katkı sağlamıştır.

Edebiyat, düş gücüne dayanır, insanın hayal dünyasını geliştirir ve zenginleştirir. Bu da bazı buluşların yapılmasına kaynaklık eder, çünkü hayali işlemeyen insan yeni bir şey yaratamaz, teknolojide ve bilimde olan bazı buluşlar da önce hayal edilmiş, sonra gerçekleşmiştir. Örneğin Jules Verne “Ay’a Seyahat” romanını yazdığında tarih 1865’tir ve henüz Ay’a yolculuk gerçekleşmemiştir. İnsanoğlunun Ay’a yolculuk fikrini geliştirmesinde şüphesiz ki Jules Verne’nin büyük rolü olmuştur. Edebiyatın da bu yönüyle bilim ve teknolojiye katkı sağladığı söylenebilirİlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.