Edebiyat Nedir? Edebiyatın Özellikleri Nelerdir?

Duyguları, düşünceleri, olayları ve durumları söz veya yazı ile güzel ve etkili bir biçimde anlatma sanatına edebiyat denir. Edebiyat sevinç, umut, üzüntü, acı gibi duyguları, toplumsal yaşamı, olayları, düşünceleri yansıtan güzel sanatlar dalıdır. Ancak bunları anlatırken, kişide beğeni duygusu uyandıracak bir yapı ve anlatım tarzı oluşturur.

Hem dilde hem de biçimsel yapıda estetik kaygı taşıması edebiyatın en belirgin özelliğidir. Edebiyat sanatı kullanılarak ortaya konan metinlere edebi (yazınsal) metin denir. Edebiyatın amacı genel olarak bir konuya açıklık getirmek, bilgi vermek ya da bir düşüncenin doğruluğunu kanıtlamak değildir. Bu yönüyle edebiyat; tarih, felsefe ve fizik gibi bilim dallarından farklıdır.

Edebiyatın özellikleri nelerdir?

  • Edebiyat, kişinin düşünce dünyasından çok, duygu ve hayal dünyasına seslenir. Akla ve mantığa dayalı bilim dallarıyla edebiyatın farklı olan yanı budur. Edebiyat, alıcısına estetik bir tat vermeyi amaçlar, faydalı olmak edebi eserde geri planda kalır.
  • Edebiyat, alıcısında yeni zevkler, bakış açıları, yorum çeşitliği ve imge zenginliği yaratarak onu yaşamın tekdüzeliğinden, donmuş, kalıplaşmış duygu ve düşüncelerden uzaklaştırır. Bu özellikler edebiyatın, estetik bir zevk vermenin yanı sıra farklı işlevlerinin de bulunduğunu gösterir.
  • Edebiyatın kurmaca bir dünyası vardır. Yaşamın gerçeğinden alınsa da sanatçının iç gerçeğiyle yoğrulur, farklı bir gerçekliğe, edebiyatın gerçekliğine ulaşılır.
  • Edebiyatta rastgele, çalakalem bir yaratma olmaz. Edebi eser planlı bir yapıdan oluşur.
  • Edebiyat kendine özgü bir dil ve anlatım tarzı yaratır. Buna edebi dil denir. Edebî dil günlük konuşma dilinden farklı bir dildir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.