Dil Nedir? Dilin Özellikleri Nelerdir?

İnsanlar arasında iletişimi sağlayan en önemli unsur dildir. Bu yazımızda, “dil nedir? Dilin özellikleri nelerdir?” sorularına yanıt vereceğiz.

Bkz: Dilin İşlevleri

Dil Nedir? 

Dil, insanlar arasında anlaşmayı sağlayan bir araç, kendi kanunları içerisinde yaşayan ve gelişen canlı bir varlık; milleti birleştiren, koruyan ve onun ortak malı olan, bin yıllar boyunca gelişerek meydana gelmiş sosyal bir kurum, seslerden örülmüş bir ağ, temeli bilinmeyen zamanlarda atılmış gizli bir antlaşmalar sistemidir.

İnsanlarla bütün ilişkilerimizde bize aracılık ederek sosyal bağlarımızı düzenleyen dil, hayatımızın her alanında varlığını hissettirir. Evde, okulda, sokakta, çarşıda, iş yerinde, kısaca her yerde onunla beraber yaşarız. İnsan konuştuğu dili doğduğu günden itibaren hazır bulur fakat dil, doğuştan bilinmez. Çocuk, ilk aylarda ağlamalar, taklitler ve birtakım hareketlerle çevresindekilerle anlaşmaya çalışır. Zamanla, içinde yaşadığı toplumun dilini, yani ana dilini öğrenir. Daha sonra kulağına gelen seslerin belli kavramlara, hareketlere, varlıklara karşılık olduğunu anlamaya başlar.

İnsanın dünyadaki yerini ve değerini belirleyen, dildir. İnsan, dil yeteneğini doğduğunda hazır bulsa da dili sonradan öğrenir ve geliştirir. Çocukluktan itibaren önce aile içinde, sonra okul ve öteki çevrelerde bu yeteneği geliştirme fırsatı bulur. Çocuk, önce ana dilindeki ses, kelime ve bu kelimelerin diziliş kurallarını, yani ana dilini nasıl kullanacağını öğrenir. Sonra da okuma, yazma, anlama gibi çeşitli etkinliklerle dil yeteneğini geliştirir.Dilin Özellikleri Nelerdir?

  • Dil, insan benliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Dil ile düşünce iç içe geçmiş durumdadır. İnsan dil ile düşünür.
  • Dil, gelişmiş bir iletişim aracıdır.
  • Dil, sosyal ve ulusal bir varlıktır. Bireylerin ötesinde, bir ulusu ilgilendirir. Bir ulusu ayakta tutan, bireyleri birbirine bağlayan, sosyal hayatı düzenleyen ve devam ettiren, ulusal bilinci besleyen bir unsur olarak dilin oynadığı rol çok büyüktür. Bağımsızlığın temeli ulusal bilinçtir. Ulusal bilincin en kuvvetli kaynağı ise dildir.
  • Dil, canlı bir varlık gibidir. Her dil, doğar, büyür, gelişir. Milleti tarafından sahip çıkılmayan diller ise yok olur. Diller, etkileşime girdiği kültürlerden etkilenir. Başka dillerden kelimeler alıp onlara kelimeler verir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.