Dersaadet’te Sabah Ezanları Özet

Eserin Türü: Roman
Yazarı: Attila ilhan
Yayımlanma Tarihi: 1981
Kişileri: Bacaksız Abdi Bey, Neveser Hanım, Münif Sabri, Ahmet Ziya

Dersaadet’te Sabah Ezanları Kısa Özet

Aynanın İçindekiler, Attila İlhan’ın Türkiye tarihinin 1909-1960 arası dönemini anlattığı roman serisidir. Yazar romanda keskin bir toplumcu gerçekçi çizgi izlemiştir. Romanlar 1973-2006 arası yayımlanmış olsa da yazar kendisi serinin belirli bir kronolojik zorunluluğu olmadığını belirtmiştir. Aynanın İçindekiler serisinin dördüncü kitabı olan Dersaadet’te Sabah Ezanları romanı, okuru 1919-1920 yıllarının İstanbul’una götürür.

Neveser Hanım, Selanik’in ileri gelenlerinden Bacaksız Abdi Bey ile evlenir. Romanda, İttihat ve Terakki üyesi olan Abdi Bey’in özelinde, Osmanlı Devleti’nin çöküşü anlatılmaktadır. İşgal altındaki İstanbul’da bir yalıda saklanan Abdi Bey, evin hanımıyla gayrimeşru ilişkiye girer. Karısı Neveser Hanım ise çocukluk arkadaşı Münif Sabri’ye tekrar kavuşmuştur. Kuvayı Milliye için Anadolu’ya silah kaçıran Münif Sabri’nin mücadelesi ise diğerlerinden farklıdır. Dolmabahçe önlerinde düşman gemileri bağlıdır. İşgal altındaki İstanbul’un kime ait olduğuna dair adeta tek bir kanıt vardır. O da “Dersaadet’te (İstanbul) Sabah Ezanları”dır.

(Attila İlhan’ın, Aynanın İçindekiler serisinde yer alan romanları şunlardır: Bıçağın Ucu, Sırtlan Payı, Yaraya Tuz Basmak, Dersaadet’te Sabah Ezanları. O Karanlıkta Biz, Allah’ın Süngüleri. Gazi Paşa)

Bkz: Kurtuluş Savaşı’nı Konu Alan Romanlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.