Cumhuriyet Edebiyatı Nasıl Çalışılır?

Sevgili gençler, Türk edebiyatı dersinde öğrencilerimizin en çok zorlandığı konuların başında Cumhuriyet Edebiyatı gelir. 1923’ten günümüze kadar süren bu dönemde birbirinden farklı onlarca edebiyat anlayışı ortaya çıkmış, yüzlerce nitelikli sanatçı binlerce eser kaleme almıştır. Bu kadar çok isim işin içine girince haliyle öğrenciler için de sıkıntılı bir süreç başlıyor. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki, edebiyat eğitiminin temel amacı öğrencilerde kitap okuma alışkanlığı yaratmak ve iyi-kaliteli eseri seçebilmeyi öğretmektir. Bütün bu çalışmaların nihayetinde bir Yaşar Kemal, bir Orhan Pamuk, bir Mustafa Kutlu veya birbirinden değerli yüzlerce yazarlardan biri sizin kahramanınız, yoldaşınız olduysa eğitim asıl amacına ulaşmış demektir.

Cumhuriyet Edebiyatını Öğrenmek Zor mu?

Ama… İşin bir de pragmatik boyutu var. Önümüzde istediğimiz üniversiteye-bölüme girebilmek için girmemiz gereken zorlu bir sınav var. Bu sınavda da bize en çok sıkıntı çıkarabilecek dönemlerin başında, başlangıçta da belirttiğimiz gibi, cumhuriyet dönemi yer alıyor. Bu zorunluluk ne yazık ki yazarlarımızı, okunması anlaşılması gereken konumundan çıkartıp eserlerini ezberlememiz gereken metalara dönüştürüyor. Hatta birçok öğrenci şifreleme yöntemleri geliştirip sadece işine yarayacak bilgiyi ezberlemeye çalışıyor.

Bize en çok gelen soruların başında “Nasıl ezberleriz?” geliyor. Her ne kadar tasvip etmesek de şifreleme yöntemleri başarılı sonuçlar doğruyor. Bunun yanında mümkün olduğunca farklı kaynaktan çözülecek her soru işimizi daha da kolaylaştıracak, karşımıza çıkabilecek soru tipleri hakkında bilgi verecektir. Bu noktada sizler için hazırladığımız online edebiyat testlerini tamamen ücretsiz biçimde çözerek bu benzersiz deneyimden yararlanabilirsiniz. Cumhuriyet dönemi içinde yer alan bütün konular için ayrı ayrı hazırlanan testler ile bütün kazanımları elde edebilirsiniz. Hiçbir yerde bulamayacağınız bu sorular ufkunuzu açacak üniversiteye giden yolda size yardımcı olacaktır. Ayrıca eksik bilgilerinizi de site içindeki bağlantılardan yararlanarak tamamlayabilirsiniz. Yeterli zamanı ayırdıktan sonra Cumhuriyet Edebiyatı da çok rahat biçimde halledilecektir.

Unutmayınız ki en etkili öğrenme yöntemi o yazarı okumaktır. Bol okumalı, etkili çalışmalı günler ve başarılar dileriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.