Bozkırdaki Çekirdek Özet

bozkırdaki çekirdekTürü: Roman
Yazarı: Kemal Tahir
Kişileri: Murat Ören, Nuri Çevik, Cemal Avşar, Emine Güleç, Sultan, Zeynel Ağa, Cinci Nezir, Deli Derviş, Halim Akın

Bozkırdaki Çekirdek Kısa Özet

Edebiyatımızın aykırı seslerinden biri olan Kemal Tahir, Bozkırdaki Çekirdek ile bir tabuyu daha yıkıyor. Belki de bugünkü çarpık eğitim sisteminin sonucu olarak geçmişte denenen bazı uygulamalar günümüz sorunlarına çare olarak görülüyor. Günümüzde halen devam eden Köy Enstitüsü romantizmi de bunların en başında geliyor.

Köy Enstitüsü projesi kusursuz şekilde işlerken, tam köylümüz aydınlandı derken; Demokrat Parti ile ağalar el ele vererek bu muhteşem projeyi sonlandırdılar. Bu ve benzeri bakışları Fakir Baykurt, Talip Apaydın, Mahmut Makal gibi enstitü çıkışlı yazarlardan çok okuduk. Bu kitapta da meseleye farklı bir gözden bakıyoruz.

Tek parti devrinde (CHP), yurdun çeşitli yerlerinde Köy Enstitüleri kurulur. Bu romanda on beşinci enstitünün kuruluşu anlatılmaktadır. Yeni enstitü, Çankırı, Kastamonu ve Çorum’un birleştiği yerde Şirin Köy yakınlarında bir yere kurulacaktır. Enstitünün kuruluşunda Halim Akın görevlendirilir ve Şirin Köy’ün öğretmeni Murat Ören ile Nuri Çevik, Cemal Avşar ve Emine Güleç öğretmenleri de onun emrine verirler. Şirin Köy’den Sultan, Öğretmen Murat Ören’e âşık olur. Köyün zenginlerinden Zeynel Ağa, enstitünün kurulmasını engellemeye çalışır. Bu arada Murat Öğretmen, Sultan ile aynı odada iken basılır, dövülür ve hapsedilir. Enstitü yapımında görevli ekip tarafından kurtarılır. Deli Derviş de göz koyduğu Emine Öğretmen’i değirmene kaçırır. Enstitüdekiler yetişir ama silahlı çatışma başlar. Sultan, elindeki baltayı Deli Derviş’in kafasına vurur ve Deli Derviş ölür. Ancak bu arada Deli Derviş’in silahından çıkan kurşunla öğretmen Murat da hayatını kaybeder.

Bkz: Toplumcu Gerçekçi Romanlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.