Biyografik Roman Nedir? Özellikleri, Biyografik Roman Örnekleri

Bir yazarın başka bir kişinin doğumundan ölümüne kadarki hayatını konu edindiği roman türüne biyografik roman adı verilir. Gerçekten yaşamış birisinin hayatının hem gerçek bilgi, belge ve bulgulara bağlı kalarak gerçekçi bir biçimde hem de kurmaca dünyayı içeren roman kurgusu içinde anlatıldığı eserlerdir.

Bkz: Roman Türleri

Biyografik Romanların Özellikleri Nelerdir?

  • Hayatı romanlaştırılan kişiler, genellikle toplum içinde sanat, siyaset, kültür, bilim, spor gibi değişik alanlarda başarılarıyla ünlü olmuş ya da toplum bünyesinde belli başlı özellikleriyle iz bırakmış olanlardır.
  • Bazı romancılar, yaşantılarıyla topluma örnek olabilecek kişilerin hayatlarını romanlaştırırken, bundan okuyucunun ders almasını, etkilenmesini, onun gibi başarılı, dürüst, çalışkan, üretken biri olmasını temenni eden bir üslup takınır.
  • Bu tür romanlarda asıl amaç, ünlü ve başarılı kişinin hayat hikâyesi kanalıyla topluma olumlu değerler aşılamak, örnek alınabilecek ideal modeller sunmaktır. Yazar, okuyucunun roman kişisiyle özdeşleşmesini ister.
  • Yazar, gerçek belgeleri ve bilgileri arka arkaya sıralamakla yetinmez, bununla birlikte bu malzemeyi olaylara, kurguya dönüştürür, bir vaka çerçevesi içinde yerleştirir, dram ve gerilim ögelerini, duygu, düşünce ve heyecan unsurlarını saymaca bir düzlemde canlı hayat sahnelerine dönüştürür.
  • Romanı yazılan kişilerin yaşantılarının anlamlı ve önemli noktalarına vurgu yapılır.
  • Bu tür romanlar yazılırken yazar, kişinin gerçek hayat hikâyesine bağlı kalmaya özen gösterirken aynı zamanda bazı seçme ve elemeler de yaparak romancı kimliğiyle bazı şahsî tasarruflarda da bulunur. Böylece eser, tamamen gerçek bir hayat hikâyesi olmaktan çıkıp aynı zamanda roman olduğunu da hissettirir. Bunun için yazar, bazen kişilerin gerçek isimlerini değiştirir, bazen romanına hayatlarını anlattığı insanların gerçekle hiçbir ilgisinin bulunmadığı notunu ekler. Dolayısıyla biyografik romanda gerçek hayatlarla kurgusal hayatlar iç içedir.Biyografik Roman Örnekleri

Türk edebiyatında biyografik roman türünde yazılan önemli eserler şunlardır:

Hasan Âli Yücel: Goethe Bir Dehanın Romanı (1932)
Mehmet Emin Erişirgil: Bir Fikir Adamının Romanı: Ziya Gökalp (1951), İslamcı Bir Şairin Romanı: Mehmet Âkif (1956)
Yaşar Kemal: Çakırcalı Efe (1972)
İlhan Selçuk: Yüzbaşı Selahattin’in Romanı (1973)
Oğuz Atay: Bir Bilim Adamının Romanı -Mustafa İnan- (1975)
Erhan Bener: Elif’in Öyküsü (1980)
Ahmet Efe: Yunus (1983)
Nermin Bezmen: Kurt Seyt ve Shura (1992), Kurt Seyt ve Murka (1995)
Necati Cumalı: Viran Dağlar (1994)
Ayşe Kulin: Füreya (2000)
Atilla Şenkon: Bütün Düşler Nazlı’dır (1998)
Hıfzı Topuz: Meyyale (1998), Paris’te Son Osmanlılar (1999), Taif’te Ölüm (1999)
Beşir Ayvazoğlu: Bozgunda Fetih Rüyası (Yahya Kemal’in biyografik romanı, 2001)
Funda Kalaycıoğlu: Nüveyre (2003).

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.