Bahaeddin Özkişi Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

bahaeddin özkişiHayatı

Bahaeddin Özkişi, 1928 yılında İstanbul Fatih’te dünyaya geldi. Babası Manisa Demirci ilçesinin Nakşi şeyhlerinden Hacı Halit Efendi’nin oğlu Ömer Lütfi Efendidir. Karagümrük Ortaokulunu bitirdikten sonra Sultanahmet Sanat Enstitüsünde öğrenim görmüştür. Sanat Enstitüsü’nü bitirdikten sonra Haliç Tersanesi’nde ustabaşı olmuş, ardından iki sene Almanya’ya gitmiştir. Almanya’da kaldığı sırada batı dünyasını da yakından tanıma fırsat bulan sanatçı, yurda döndükten sonra 1956’dan vefatına kadar İTÜ’de kaynak öğretmeni olarak çalışmıştır. 10 Kasım 1975 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Edebi Kişiliği

  • Bahaeddin Özkişi, lise yıllarında edebiyata ilgi duymaya başlamış, küçük hikayeler yazarak sanat dünyasına adımını atmıştır.
  • Okumaya, yazmaya ve kendi varlığıyla ilgili hakikatleri araştırmaya olan yoğun ilgisi nedeniyle tanıştığı edebiyat ustaları kendisiyle yakından ilgilenmiştir. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın evindeki bir sohbette yazdıklarını dinleyen Tanpınar, “Devam et evladım. Sen on tane Sait Faik edersin.” demiş, bu söz onu daha da teşvik etmiştir.
  • Düşünce ve duygu yönü ağır basan hikayelerinin yanı sıra; sade, açık ve samimi bir dille yazdığı romanlarıyla dikkat çekmiştir.
  • Haliç Tersanesi’nde ustabaşı olduğu sırada, tersanede zor koşullarda çalışan çırakları; çevresindeki kişileri başarıyla anlatmıştır.
  • Hikayelerini “Bir Çınar Vardı” adlı eserinde toplamıştır.
  • Sokakta” adlı eseriyle, Peyami Safa Roman Yarışması’nda başarı ödülü almıştır.
  • Köse Kadı” adlı roman çeşitli film şirketleri tarafından senaryo için istenmiş fakat eşi ve kızı Zeyneb’in, bu filmin Kuruluş filmi ayarında ve sekiz-on bölümlük bir dizi film olmasında ısrarları sebebiyle projeler gerçekleşmemiştir.

Eserleri

Roman
Sokakta
Köse Kadı
Uçtaki Adam

Hikâye
Bir Çınar Vardı
Göç Zamanı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.