Bağlama Grubu Nedir? Bağlama Grubu Hakkında Kısaca Bilgi

Cümleleri ve eş görevli sözcükleri birbirine bağlayan ya da çeşitli anlam ilgileri kuran “ve, ama, ancak, ile, fakat, yalnız, de, ki, hem… hem, ne… ne, bile, çünkü” vb. sözcüklere bağlaç denir. Sözcük ya da sözcük öbeklerinin bir bağlaç yardımıyla birbirine bağlanmasıyla oluşan gruplara ise bağlama grubu adı verilir.

“Çiçeklerden en çok gülü ve karanfili severim.” cümlesinde “ve” sözcüğü bağlaçtır. Çünkü “gül” ile “karanfil” isimlerini birbirine bağlamıştır. “Gülü ve karanfili” sözü ise bağlama grubudur.

Gül ile bülbül eski edebiyatımızın ayrılmaz parçasıdır.” cümlesinde “gül” ve “bülbül” sözcükleri “ile” bağlacı ile bağlanarak bağlama grubu oluşturmuştur.

Seni de beni de çağırmış.” cümlesinde “de” bağlacı “sen” ve “ben” zamirlerini bağlamış ve bir bağlama grubu oluşturmuştur.

“Bu soruyu Hasan ya da Hakan çözsün.” cümlesinde “ya da” bağlacı “Hasan” ve “Hakan” sözcüğü ile bağlama grubu oluşturmuştur.

Güzel ama çok güzel bir çanta almış.” cümlesinde “güzel” sözcüğünün anlamı “ama” bağlacıyla pekiştirilmiş ve bir bağlama grubu oluşturulmuştur.

Hem sizi hem onları toplantıya çağırdılar.” cümlesinde “hem… hem” bağlacı eş görevli sözcükleri bağlamış ve cümleye “ikisini de” anlamını katmıştır.

Ne müziğe ne sinemaya ilgi duyuyor.” cümlesindeki bağlama grubu “ne… ne” bağlacı ile oluşturulmuştur. Burada “ne… ne” bağlacı cümleye olumsuz bir anlam katmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.