AYT 2021 Edebiyat Soru Dağılımı

2021 AYT, 27 Haziran 2021 tarihinde yapıldı. Öğrencilerin zorlu bir maratonun ardından girdiği bu sınav, geçen senelere nazaran biraz daha zor olarak yorumlandı. Bu yazımızda sözel ve eşit ağırlık alanlarından sınava girenler için hayati önem taşıyan AYT 2021 edebiyat soru dağılımı konusuna değindik. Soruların anlatımlı çözümüne ulaşmak için bağlantıya tıklayınız. İşte AYT 2021 edebiyat soru dağılımı…

2021 AYT Edebiyat Sorularının Dağılımı

Konu Başlığı Soru Sayısı
Sözcükte ve Söz Öbeklerinde Anlam 1
Cümlede Anlam 1
Paragrafta Anlam 4
Şiir Bilgisi 3
Anlatmaya Bağlı Metinler 2
Divan Edebiyatı 6
Halk Edebiyatı 2
Tanzimat Edebiyatı 1
Servetifünun Edebiyatı 1
Cumhuriyet Dönemi 2
Batı Edebiyat Akımları 1

Tabloda verdiğimiz soru dağılımının konu başlıklarına göre detaylı incelemesi aşağıda verilmiştir.

  • Sözcükte ve söz beklerinde anlam konusundan tek bir soru soruldu. Bu soru da “altı çizili sözle ilgili anlatılmak istenen” kalıbından geldi.
  • Cümlede anlam konusundan karşımıza gelen soru ise cümle birleştirme şeklinde oldu.
  • Paragraf sorularında da sürpriz olmadı. Sorular, daha önce defalarca sorulan kalıplardan geldi.
  • Üç soru sorulan şiir bilgisi konusunun detaylarına değinecek olursak, bir soru modern şiir ile divan şiirinin karşılaştırmasından geldi. Bir soru mâni oluşturma, son soru ise ölçü, redif-kafiye, şiir türü, kafiye şeması ve söz sanatları konusunu kapsayacak şekilde soruldu.
  • Anlatmaya bağlı metinlerden gelen iki sorunun biri metin yorumlama, diğer ise “yanlış Batılılaşmayı işleyen romanlar” konundan seçildi. Roman karakterleri verilerek romanların bulunması istendi.
  • 2021 AYT soru dağılımı içinde en çok yer kaplayan konu divan edebiyatı oldu. Divan edebiyatı nazım biçimleri, divan şairleri, kasidenin özellikleri ve divan edebiyatında nesir konularından birer; divan şiiri yorumlamadan ise iki soru geldi.
  • Halk edebiyatı konusundan sorulan iki sorunun biri geleneksel Türk tiyatrosundan diğer ise Türk masallarından geldi.
  • Tanzimat Dönemi’nde roman konusundan ve Servetifünun sanatçılarından birer soru soruldu.
  • Bu seneki sınavın sürprizi Cumhuriyet Dönemi oldu. Bu konudan sadece iki soru sorulurken soruların biri Cumhuriyet Dönemi’nde şiir, diğeri ise tiyatro konusundan geldi. İkinci Yeni şiiri ile Necip Fazıl Kısakürek’in tiyatroları soruların geldiği konular.
  • Her sene olduğu gibi sanat akımlarından da tek bir soru soruldu.

Sizler için incelediğimiz AYT 2021 edebiyat soru dağılımı, 2022 AYT’ye hazırlananlar için önemli bir referans noktası olacaktır. Bağlantıya tıklayarak online AYT edebiyat testleri sayfamıza ulaşabilirsiniz. 2021 AYT sorularının tamamına ulaşmak için ise buraya tıklamanız yeterli. edebiyatimiz.net ailesi olarak iyi çalışmalar dileriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.