Avukat Hikaye İncelemesi

Yazar: “Avukat” isimli hikaye Reşat Nuri Güntekin tarafından yazılmıştır.
Türü: Hikâye

Kişiler

Behiç Necdet: Başarılı bir avukattır. Katıldığı davaların çoğunu kazanan, sadece kendisini dinlemek için mahkemeye gelenlerin olduğu bir söz ustasıdır.

Nihat: Müziğe meraklı bir gençtir. Âşık olduğu kadını zor durumda bırakmamak adına idamı göze almış cesur bir adamdır.

Mekân: Büyükada, mahkeme salonu

Zaman: Hikayede olayların geçtiği zaman dilimi belli değildir.

Özet

Ülkenin başarılı avukatlarından Behiç Necdet, çok sevdiği bir arkadaşının oğlu olan Nihat’ın savunmasını üstlenir. Nihat, katil zanlısı olarak yakalanmış ve idam istemiyle yargılanan bir gençtir. Adada yaşlı bir kadın öldürülmüş, o esnada civardan kaçarak uzaklaşmaya çalışan Nihat polislerce yakalanmıştır. Sorguda ve mahkemede sorulara cevap vermeyen Nihat’ın idam cezasına çarptırılmasına kesin gözüyle bakılmaktadır.

Müvekkillerini ateşli biçimde savunan Behiç Necdet’in o günkü durgunluğu, izleyiciler tarafından şaşkınlıkla karşılanmıştır. Savcı mütalaasını tamamladıktan sonra Behiç Necdet söz alır ve müvekkilinin masum olduğunu söyler. Mahkemeye kanıt olarak da kendisine gelen bir mektubu sunar. Nihat o gün, suç mahallînin civarında âşık olduğu kadının yanındadır. Kadın veremlidir ve dinlenmek için adaya gelmiştir. Cinayet sonrası çıkan gürültü nedeniyle ikisi de paniğe kapılır. Nihat yakalanmayı göze alarak duvardan atlar ve o esnada cinayet şüphesiyle yakalanır. Gerçeği öğrenen avukat, adaletin yerini bulması adına kendisi için son derece acı olan gerçeği anlatır. Çünkü Nihat’ın âşık olduğu kadın Behiç Necdet’in karısıdır.

Mahkeme Nihat’ı serbest bırakır. Nihat, Behiç Necdet’in yanına geldiğinde çok utanmakta ve konuşamamaktadır. Behiç Necdet, kendisine suçsuz olduğu ve adaletin yerini bulduğunu söyler. Ancak şimdi görülmesi gereken başka bir dava vardır. Behiç Necdet, silahını çıkararak Nihat’ı vurur.


Avukat Hikayesi Olay Örgüsü

  • Adada yaşlı bir kadının öldürülmesi
  • O esnada evli bir kadın olan aşığının yanında bulunan Nihat’ın kargaşadan tedirgin olarak kaçması
  • Polislerin Nihat’ı cinayet şüphesi ile yakalaması
  • Nihat’ın idam istemiyle yargılanması
  • Behiç Necdet’in kendisine gelen bir mektubu okuyarak Nihat’ın suçsuzluğunu kanıtlaması
  • Kadının Behiç Necdet’in eşi olduğunun anlaşılması
  • Nihat’ın serbest bırakılması
  • Behiç Necdet’in Nihat’ı vurması

Çatışma

Avukat Behiç Necdet’in adalet duygusu ile aldatıldığının herkes tarafından anlaşılması arasında kalması hikâyenin temel çatışmasıdır.

Anlatım Teknikleri

Reşat Nuri Güntekin’in “Avukat” isimli hikayesinde anlatma, gösterme, diyalog ve geri dönüş anlatım teknikleri kullanılmıştır.

Hikayenin tamamını okumak için

Bkz: Avukat

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.