Aşık Reyhani Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

reyhaniHayatı

Aşık Reyhani, 1932 yılında Erzurum’un Hasankale ilçesinde doğmuştur. Asıl adı Yaşar’dır. Çocukluğu köyünde geçmiş, okula gitmeden okuma yazmayı öğrenmiştir. Küçük yaştayken köyüne gelen âşıklardan etkilenerek birçok halk hikâyesi öğrenen sanatçının, âşıklığı ve şiir yazmaya başlaması 18 yaşından sonradır. Rüya motifiyle bade içerek âşıklık yeteneğini kazanan şairin rüyası şöyle: “Rüyasında gördüğü bir kıza âşık olan şair, kısa bir süre sonra da kızı kaçırır. Birkaç ay geçmeden evliliği geçimsizliğe ve huzursuzluğa dönüşür. Bunun üzerine karısının ailesi kızlarını alarak başka biriyle evlendirilir. Âşık Reyhanî, bu dönemden sonra Dertli mahlasıyla şiirler yazmaya, türkü söylemeye başlar. Ancak bu mahlası uzun süre kullanmadan, Bayburtlu Âşık Hicrani tarafından Reyhanî mahlası verilir.” 10 Aralık 2006 tarihinde Bursa’da hayatını kaybetmiştir.

Bkz: Cumhuriyet Dönemi’nde Aşık Tarzı Halk ŞiiriEdebi Kişiliği

  • İlk şiirlerinde “Dertli” mahlasını kullanan aşığa daha sonra Bayburtlu Aşık Hicrani tarafından Reyhani mahlası verildi.
  • Eski âşıkların dışında çağdaşı olan âşıklardan da gelenek ve usul öğrenen şair, her yıl düzenlenen “Konya Âşıklar Bayramı”na aralıksız yedi yıl katıldı.
  • İran’dan Avrupa’ya birçok ülkede konser ve konferanslara katılıp türkülerini icra eden sanatçı katıldığı yarışmalarda birincilik ödülleri aldı.
  • ABD’nin Michigan Üniversitesinde katıldığı bir konferanstan sonra kendisine fahri öğretmenlik unvanı verildi.
  • 20. yüzyıl âşıklık geleneğinde bir fırsat olan teknolojik imkanlardan yararlanarak birçok radyo ve televizyon programına katılarak sesini geniş kitlelere duyurma imkânı bulmuştur.
  • Toplumsal yergi ve köy hayatının olumsuz şartlarını sıkça dile getiren sanatçının şiirleri çeşitli gazete, dergi ve araştırmalarda yer almıştır.
  • Şiirlerinin bir kısmı “Avlarlı Reyhanî”, “Böyle Bağlar”, “Kervan”, “Şu Tepenin Arkasında” adlı kitaplarda toplanmıştır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.