Alev Alatlı Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

alev alatlıHayatı

Alev Alatlı, 1944 yılında İzmir’de doğmuş, liseyi babasının görev yaptığı Tokyo’da okumuştur. ODTÜ ekonomi-istatisik bölümünü bitirmiş, Amerika’da felsefe alanında doktorasını yapmıştır. 1974 yılında yurda döndükten sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Bir dönem Devlet Planlama Teşkilatı’nda görev yapan sanatçı, Cumhuriyet Gazetesi bünyesinde Bizim English dergisini çıkarmıştır. Alev Alatlı, günümüz Türk edebiyatının en çok okunan ve tartışılan isimleri arasındadır.

Bkz: Modernizmi Esas Alan Eserler

Edebi Kişiliği

  • Çeviri ve incelemelerinin yanı sıra romanlar yayımlamıştır.
  • İlk romanı “Yaseminler Tüter mi Hâlâ?” da Kıbrıs’ta başlayıp Yunanistan’da biten Kıbrıslı iki kişinin, Zangoç Spiro’nun kızı Eleni’nin Arif Tahsin’le evlenip Naciye adını alması fakat bir iftiraya uğrayıp Yunanistan’a gitmesi, orada evlenmesi ve Türklerden yana olduğu için öldürülmesini anlatır.
  • “Or’da Kimse Var mı?” başlığı altında yayımladığı dörtlemesinde yerleşmiş değerlerle aydının çatışmasını işler.
  • “Viva La Muerte!” adını taşıyan dörtlemenin ilkinde çıkar ilişkileri karşısında değerlerinden uzaklaşmış romanın kahramanı Günay Rodoplu’nun şahsında aydının dramını; ‘Nuke’ Türkiye! adını taşıyan ikinci kitapta aydının Batı sömürüsü karşısındaki çaresizliğini,
  • “Valla Kurda Yedirdin Beni” ve “O.K. Musti Türkiye Tamamdır”da Kürt sorununu, sorunun temelindeki yoksulluğu, gelir dağılımındaki adaletsizliği, devletin yanlış politikalarını dile getirmiştir.
  • “İşkenceci” romanında 12 Mart, 12 Eylül öncesi siyasal olayları eleştirmiştir.
  • Sanatçının iki cilt halinde yayımladığı “Schrödinger’in Kedisi” adlı romanı ütopik özellikler taşır. Kendilerine Onarımcılar adını veren bir avuç insanın gezegenimizde Kutsal Koalisyon’un dışında kalarak, hatta karşı çıkarak verdikleri yaşam mücadelesi anlatılır. Yazar, simgesel bir anlatımla aslında değişen Türkiye’ye ve Türkiye’nin Cumhuriyet’ten sonra sosyal ve politik değişmelerine göndermede bulunur.
  • 2014’te Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü almıştır.Eserleri

Roman
Yaseminler Tüter mi Hâlâ
İşkenceci
Or’da Kimse Var mı?
Nuke Türkiye
Valla Kurda Yedirdin Beni
O.K. Musti Türkiye Tamamdır,
Schrödinger’in Kedisi
Kadere Karşı Koy A.Ş.

Deneme – İnceleme
Şimdi Değilse Ne Zaman
Hayır Diyebilmeli İnsan

Çeviri
Emin Yol
Filistin Sorunu
Haberlerin Ağında İslam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.