Açlık | Kitap Özeti

Açlık, Norveçli büyük romancı Knut Hamsun’un kişiliğini ve ününü oluşturan en büyük romanıdır. Yazarına 1920 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandıran bu eserde ünlü bir yazar olma sevdasıyla yanıp tutuşurken, bir yandan da açlıkla pençeleşen bir gencin, gerçekten duygulandırıcı öyküsü anlatılır.

Açlık Romanın Kısa Özeti

Andreas, ideali olan yazarlıktan yaşadığı zorluklara karşın vazgeçmeyen yoksul bir gençtir. Kiralık odalarda, yazları çoğu zaman parklarda kalır. Gazetelerde arada bir yayımlanan yazılarından aldığı ücretten başka geliri yoktur. İş bulmak için başvurduğu yerlerden geri çevrilir. Sokaklardaki hayat, yazarlığı için ona zengin bir malzeme sunar. Ayrıca Andreas’ın hayal gücü de çok geniştir. Sık sık aç kalma tehlikesi yaşar, kaldığı odanın kirasını ödeyemeyecek duruma düşer. Üstündeki eski püskü giysilerini satmak zorunda kaldığı bile olur.

Andreas, yine zor bir dönem geçirmektedir. Geceleri ahırdan bozma bir imalathanede kalıyordur. Parası tükenmiştir. Açlıktan yerde bulduğu bir portakal kabuğunu kemirir. Gururu bırakıp dilense de bir şey elde edemez. Kendisine acıyan bir arkadaşı imdadına yetişerek ona bir miktar para verir. Bir hafta sonra açlık günleri yeniden başlar. Benzer sahneler yaşanır. Kaldığı odadan kovulur.

Romanın sonunda kasaptan köpekleri için istediği kemikleri kemirmek zorunda kalan Andreas, yazmaya derman bulamaz hale gelir. Rıhtıma gider, İngiltere’ye hareket edecek bir gemiye tayfa olarak yazılır ve yazarlık hayallerinden vazgeçerek İngiltere’ye doğru yol alır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.