Abbas Sayar

  • Şiir yazmayı sürdürürken, romana dönmüş; yazın yaşamını gazetecilikle birlikte yürütmüştür. Kırk dört yıllık gazetesinde yüzlerce, binlerce başyazı yazmıştır. Resim, şiir, roman yaşamını Ayvalık’ta sürdürmüş, resim sergileri açmıştır. Ardında, derlenmeyi bekleyen pek çok şiir ve yazı bırakmıştır.
  • Toplumcu gerçekçi yazarlardandır.
  • Yirmi yaşlarında yayımlanan şiirleriyle dikkati çekmiş ancak asıl ününü “Yılkı Atı” romanıyla kazanmıştır. Bu romanda bir Orta Anadolu köyünün yaşantısı, dertleri, gerçekleri, sorunları yaşlı bir atla sembolize edilerek yansıtılır.
  • Güçlü bir gözlemi sağlam bir dil yapısı vardır. İkinci romanı “Çelo” da köy ve köylü gerçeğimizi yansıtır.
  • Anadolu’yu en iyi anlatan, gazeteci, şair ve yazarlardandır. Turgut Erbek, onu anlatırken: “O, teri toprak kokan, elleri nasırlı bir Anadolu çocuğuydu… Karabasanla toprağın karnını yarıp tohum serpti. Boy veren ekinlerin arasında gururla dolaştı. Elleri nasır tutana kadar hasat yaptı, harman savurdu. Kanallar kazdı, arklar açtı. Yağmurda ıslandı, çamura saplandı, güneşin altında kavruldu, pişti. Terli yüzünü silmekten alnı yara oldu.” der. Kalemi, bu toprakların kokusuyla yanıp tutuşur.

Eserleri:

Roman:
Yılkı Atı
Çelo
Can Şenliği
Dik Bayır
Tarlabaşı Salkım Saçak
Anılarda Yumak Yumak

Öykü:
Yorganımı Sıkı Sar

Şiir:
Boşluğa Takılan Ses
Gönül Sandalı
Sereserpeİlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.