9. Sınıf Edebiyat Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?

Sevgili öğrenciler, hepinizin bildiği tüm dünyayı etkisi altında alan Covid – 19 salgını nedeniyle, yaklaşık bir yıldır uzaktan eğitim sürecini yaşıyoruz. Sene başında okulların açılması ile ilgili birtakım adımlar atılmıştı. Ancak bu girişim kısa sürede tıkandı ve yüz yüze eğitime yeniden ara verildi. Bu süreçte bazı okullar sınavlarını tamamladı, bazıları ise sınavlara hiç başlayamadı. Geçtiğimiz günlerde ise MEB, eksik sınavların tamamlanması kararını verdi. 1 Mart 2021 itibarıyla sınav haftası başlıyor. Bu yazımızda “9. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı sınavında hangi konular çıkacak?” sorusunun yanıtını vereceğiz. Ayrıca 9. sınıf edebiyat sınavına hazırlık yapmanız için, yazı içinde online testlerimize giden bağlantı da bulunuyor.

9. Sınıf Edebiyat Sınavında Sorulacak Konular

Her şeyden önce şunu söylemeliyiz ki mart ayının ilk haftasında, ilk döneme ait sınavlara gireceksiniz. Bu sınavın da kapsamı sadece kasım ayının sonu kadarki konulardan ibaret olacak. Yani sadece ilk iki üniteden sorumlusunuz. Bu ünitelerin içerdiği konular ise şunlar:

Birinci Ünite – Giriş

“Giriş” ünitesi, “güzel sanatlar ve edebiyat”, “edebiyatın bilimlerle ilişkisi”, “metinlerin sınıflandırılması”, “dilin işlevleri” ve “dilin kullanımından doğan farklılıklar” alt başlıklarından oluşmaktadır.

Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ilgili konuların online testlerine ulaşabilirsiniz.

Güzel Sanatlar ve Edebiyat – Online Test
Edebiyatın Bilimlerle İlişkisi – Online Test
Metinlerin Sınıflandırılması – Online Test
Dilin İşlevleri – Online Test
Dilin Kullanımından Doğan Farklılıklar – Online Test

İkinci Ünite – Hikâye

“Hikâye” ünitesinin konusu, bu türün genel özellikleri ve gelişimidir. Bunun yanı sıra dil bilgisi konusu olarak da “isimler”den sorumlusunuz.

Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ilgili konuların online testlerine ulaşabilirsiniz.

Hikâye – Online Test
İsim – Online Test

* Yazım ve noktalama konusu lise öğreniminizin her kademesinde müfredata dahildir. Bu nedenle 9. sınıf edebiyat sınavına hazırlanırken yazım-noktalama konularına göz atmayı da ihmal etmeyin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.