11. Sınıf Edebiyat Sayfa 63-64-65 Cevaplar

Bu yazımızda 11. sınıf Türk dili ve edebiyatı Gezegen Yayıncılık ders kitabında yer alan etkinliklerin çözümlerini sizlerle paylaştık. Yazının içeriği şunlardan oluşmaktadır:
♦ 11. sınıf Türk dili ve edebiyatı sayfa 63 cevaplar
♦ 11. sınıf Türk dili ve edebiyatı sayfa 64 cevaplar
♦ 11. sınıf Türk dili ve edebiyatı sayfa 65 cevaplar

1. Etkinlik
Aşağıdaki cümlelerin yüklemlerini bulunuz.
“Bir sabah yemek odasında karşı karşıya geldiler. O, yemek masasının muşambası üzerinde sakin ve parlaktı. Güneş sarı pirinç maddenin üzerinde donakalmıştı.”

2. Etkinlik
Yüklemler yardımcı fiillerden, tamlamalardan, deyimlerden de oluşabilir. Aşağıdaki metindeki yüklemleri bu açıdan değerlendiriniz.
“Anasını kucakladıktan sonra karşı kahveye, arkadaşlarının yanına koştu. (…) Sonra evinin yolunu tuttu. Anası yatsı namazını kılıyordu. Her zaman yaptığı gibi anacığının önüne çömeldi. Seccadenin üzerinde taklalar attı. Dilini çıkardı. Nihayet kadını güldürmeye muvaffak olduğu zaman, kadıncağız selam vermek üzereydi.”

3. Etkinlik
Aşağıdaki metindeki özneleri bulunuz. Bu öznelerin türünü (gizli, açık) söyleyiniz.
Karım (açık özne), belirmeğe başlıyan pencerenin önünde oturuyordu: (o – gizli özne) Bütün geceyi orada geçirmişti.
(ben – gizli özne) ― Sen hâlâ yatmayacak mısın? dedim.
(o – gizli özne) Doğruldu. (o – gizli özne) Kül rengi pencerenin önünde sadece bir gölgeden ibaretti. Fakat bu gölgede, beraber geçirdiğimiz yirmi küsur yılın her gününden bir şey (açık özne) vardı.”

4. Etkinlik
Aşağıdaki metinde kelime grubu hâlinde bulunan özneleri belirleyiniz.
“Dudaklarımdan çıkacak cevabı heyecanla bekliyordu ki, makine şakırtıları yüklü sıcak koridorun kirli aydınlığında iri yarı biri belirdi:
― Ayhan!
Onun da üstü başı, eli yüzü kir pas içindeydi.”

5. Etkinlik
Kişi adlarından önce ve sonra gelen unvanlar, saygı sözleri, rütbe adları ve lakaplar büyük harfle başlar. Aşağıdaki metinde bu durumu örnekleyen kullanımları bulunuz.
“Her hafta giderim,” dedi; “şehre varır varmaz İsmail Ağa’nın hanına inerim; İsmail Ağa’yı tanırsın değil mi? O benim dayımdır. Öğleye kadar işimi bitiririm, satacağımı satar, alacağımı alırım; vaktim olursa bir de hamama giderim, yahut aşçı Recep Ağa’nın dükkânından bir yoğurtlu kebap yerim; o da para artarsa…”

6. Etkinlik
Ek fiilin çekimli biçimleri (idi, imiş, ise) ayrı yazılabileceği gibi bitişik olarak da yazılabilir. Aşağıdaki metinde kullanılan ek fiilleri belirleyiniz.
“Sabah serin, Haliç sisliydi. Arkadaşlarını sandal iskelesinde buldu; hepsi de dinç delikanlılardı. Beş kişi Halıcıoğlu’na geçtiler.
Ali bütün gün zevkle, hırsla, iştiyakla çalışacak. Fakat arkadaşlarından üstün görünmek istemeden. Onun için dürüst, gösterişsiz işleyecek. Yoksa işinin fiyakasını da öğrenmiştir. Onun ustası İstanbul’da bir tek elektrikçiydi. Bir Almandı. Ali’yi çok severdi. İşinin dalaveresini, numarasını da öğretmişti.”

8. Etkinlik
Aşağıdaki metinde kullanılan soru ekini bulunuz. Bu ekin ünlülerinin farklı şekilde yazılmasının sebebini açıklayınız.
“Kaptan. Büyük denizlerde, dalgalı, korkunç denizlerde dolaşmak. Avrupa’ya, Amerika’ya gitmek. Ekvator’u geçerken vapurda eğlence gırla gidermiş. Doğru mu?”
“Doğru.”
“Sonra, New York limanındaki Hürriyet Heykeli. Boyu kaç metre onun? Büyük ?”
“Bilmem.”
“Robenson Kruzoe’yi okudunuz mu siz?”
“Okudum.”
“Issız adada nasıl da yaşayabilmiş? Değil mi? Böyle şey olur mu?”

* Soru ekleri, kendinden önceki kelimede yer alan ünlü seslere uyum sağlar ve “-mı, -mi, -mu, -mü” biçimlerinde kullanılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.