Yusuf Atılgan

  • Edebiyat dünyasına şiirle girmiş, öyküyle gelişmiş, romanla gerçek gücünü göstermiştir.
  • Köy ve kent izlenimlerini yoğun bir duyarlılıkla ve özgün bir dille anlatır.
  • “Aylak Adam” ve “Anayurt Oteli” adlı romanlarında psikolojik yabancılaşma ve yalnızlık temasını başarıyla işleyen bir yazar olarak tanınmış ve modern Türk edebiyatının önde gelen ustaları arasında yerini almıştır.
  • “Anayurt Oteli” sinemaya da aktarılmıştır. Hakkında yazılan yazı ve röportajlar ve kendisine adanan yazılar ölümünün ardından bazı “Perşembeci Dostları” tarafından “Yusuf Atılgan’a Armağan” adlı kitapta derlenmiştir.

Modernizmi Esas Alan Eserler
Online Test

Eserleri:

Roman:
Aylak Adam
Anayurt Oteli
Canistan

Öykü:
Bodur Minareden Öte
Eylemci Bütün Öyküleri

Çocuk kitabı:
Ekmek Elden Süt Memeden

Çeviri:
Toplumda Sanat

 

Anayurt Oteli

Eserin hem psikolojik roman, hem de sürrealist bir roman olduğu söylenebilir. Beyaz perdeye de aktarılan romanda psikolojik yabancılaşma ve yalnızlık konuları işlenmiştir. Anadolu’nun küçük bir kasabasındaki Anayurt Oteli’nin kâtibi Zebercet, yalnızlık çekmektedir. Otele gelip bir gece kalan esrarengiz kadın, kişilik bunalımı da yaşayan Zebercet’in tekdüze geçen hayatını değiştirir. O kadının hayalinin peşinde bütün yaşamı, bastırdığı duyguları ve sorunları ortaya çıkar. Tüm benliğini o kadın kuşatır. Sonra giderek otele gelen müşterileri kabul etmemeye başlar ve en sonunda oteli dışarıya kapatır. Otel kapanınca hizmetçi kadın köyüne dönmek ister. Zebercet, hizmetçi kadını boğarak öldürür. Daha sonraki günlerde kasabada amaçsızca dolaşır. Bu arada kasaba adliyesinde izleyici olarak katıldığı bir duruşmada karısını öldüren sanığın yerine kendini koyarak bir iç hesaplaşma yaşar. Daha sonra yabancılaşmasına, yalnızlığına, cinayet işlemesine rağmen hâlâ özgür olmasına dayanamaz, kendini esrarengiz kadının kaldığı odanın tavanına asar.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.