Rıfat Ilgaz

Mehmet Rıfat Ilgaz, (7 Mayıs 1911; Cide, Kastamonu – 7 Temmuz 1993, İstanbul), Türk şiir, roman ve öykü yazarı. Özellikle Hababam Sınıfı romanıyla tanındı. Hem yazılarında hem de kişisel hayatında toplumcu bir çizgi devam ettirdi. Türkiye’nin en çalkantılı siyasi dönemlerinde devam ettiği dergiciliği, aynı dönemdeki birçok yazar gibi, onun da adliye koridorlarında ve hapishanede zaman geçirmesine neden oldu. Oldukça üretken olan yazın hayatına şiirden mizah öykülerine, romandan çocuk kitaplarına birçok farklı alanda eser sığdırdı. Bir zamanlar toplatılan Karartma Geceleri eseri 2004 yılında 100 Temel Eser listesine girdi.
 Ömer Faruk Toprak ile “Yürüyüş” dergisini çıkardılar. Bu dergide Orhan Kemal, Sait Faik, Cahit Irgat, Nazım Hikmet ile birlikte çalıştılar.
 1943’de ilk kitabı “Yarenlik”i yayımladı. Ocak 1944’de “Sınıf” adlı şiir kitabı çıktı ve sonrasında toplatıldı.
 Hababam Sınıfı’nı ve bazı eserlerini “Stepne” (Yedek Lastik) takma adıyla yazdı.
 1940’a kadar kişisel duygularını yansıtan romantik, ölçülü, uyaklı şiirler yazmış, sonra serbest toplumcu şiirler yazmıştır. Her şey açık açık söylenmelidir.” şiir anlayışı doğrultusunda şiirler yazmıştır.
 Öykü, roman ve oyunlarında toplumcu gerçekçi bir anlayışla, köylü, işçi, esnaf, öğrenci, öğretmen, tutuklu ve hastaların umutlarını, umutsuzluklarını sade ve mizahi bir üslupla yansıtmıştır.

ESERLERİ
Şiir:
Yarenlik, Sınıf, Yaşadıkça, Devam, Üsküdar’da Sabah Oldu, Soluk Soluğa, Karakılçık, Güvercinim Uyur mu, Kulağımız Kirişte, Uzak Değil

Öykü: Don Kişot İstanbul’da, Nerde O Eski Usturalar…

Roman: 
Hababam Sınıfı, Pijamalılar, Karartma Geceleri, Sarı Yazma, Apartman Çocukları, Karadeniz’in Kıyıcığında, Yıldız Karayel

Anı:
Yokuş Yukarı, Kırk Yıl Önce Kırk Yıl Sonra, Biz de Yaşadık

KARARTMA GECELERİ İZLE

 

Bir yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.