Rasim Özdenören

 • 20 Mayıs 1940’ta Kahramanmaraş’ta doğmuştur. Özdenören, ilk ve orta öğrenimini Kahramanmaraş, Malatya, Tunceli gibi Güney ve Doğu illerinde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini ve İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsünü bitirdikten sonra Devlet Planlama Teşkilatında uzman olarak çalışan Özderen, 1970 yılında araştırma amacıyla ABD’ye giderek çeşitli eyaletlerde iki yıl kadar kalmıştır. 1975 yılında Kültür Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği görevine getirilmiş; aynı Bakanlıkta bir yıl da müfettiş olarak çalışmıştır. 1978’de istifa ederek ayrıldığı devlet memurluğuna bir süre sonra geri dönmüştür
 • Rasim Özdenören’in, Türk edebiyatında adını duyurmaya başladığı yıllar, köy romancılığının etkisinin artık azalmaya başladığı, varoluşçu yazarların etkisinin daha fazla hissedildiği yıllardır.
 • O yıllarda roman ve öykü yazarları genel olarak Batı kaynaklı bir anlayışla, sanki dışarıdan bakan bir gözle eserlerini yazmışlardır. Özdenören ise daha çocukluğunda Anadolu’nun birçok ilini gezerek, orada yaşayarak, köyünü, kasabasını, şehrini tanıyarak, kendisine “ayrıntı avcısı” dedirtecek bir özellik ve güçlü bir tasvir yeteneğiyle, insanın evrensel yanlarını öne çıkararak yazmıştır öykülerini.
 • Yazar, gençliğinin ilk yıllarından itibaren kendine edebiyatı ciddi bir meşgale olarak seçen insanlardan oluşan bir arkadaş grubuna dâhil olmakla, sonraki yıllarda şekillenecek edebî şahsiyeti için çok önemli bir zemin bulmuştur. Bu arkadaş grubu Özdenören’in anlaşılmasında kilit konumdadır. Çünkü Özdenören’in okumaları, edebî ilgileri büyük oranda bu arkadaş grubunda şekillenmeye başlamış; sonraki yıllarda tanıştığı Sezai Karakoç’un etkisiyle bir bütünlük kazanmıştır.
 • Özdenören’in Amerika’ya gidip orada iki yıla yakın bir süre kalması vesilesiyle çağdaş dünyanın en önemli merkezini tanımasının da eserlerine olumlu yansımaları olmuştur.
 • O, yerli olmak nedir, bu nasıl gerçekleştirilir, sorularının cevabını öyküleriyle vermiş bir yazardır.
 • Hikâyelerinin kahramanları, çevremizde rahatlıkla görebileceğimiz, dokunabileceğimiz kişilerdir.
 • Rasim Özdenören, gerek denemelerinde gerekse öykülerinde, meselenin anlatmak olduğunu ilk öykülerinden başlayarak kavramış bir yazardır.
 • İslami kimliğiyle tanınan bir öykücü olmasına rağmen öykülerinde hiçbir zaman, dönemindeki birçok yazarda görüldüğü gibi, inandığı şeyleri okuyucusuna dayatmamış, vermek istediği mesajı akışı ve yapıyı bozmadan anlatmayı bilmiştir.
 • Türkçe’yi ustaca kullanmış, yer yer de adeta şiir yazmıştır.
 • “Denize Açılan Kapı” adlı eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği Yılın Hikâyecisi Ödülü’ne layık görüldü. “Çok Sesli
 • Bir Ölüm” ve “Çözülme” adlı hikâyeleri ayrıca TV filmine uyarlandı.
 • Rasim Özdenören TBMM tarafından her yıl verilen Üstün Hizmet Ödülü ile mükafatlandırıldı.

Modernizmi Esas Alan Eserler
Online Test

Eserleri:

Roman:
Gül Yetiştiren Adam

Hikâye:
Hastalar ve Işıklar
Çözülme
Çok Sesli Bir Ölüm
Çarpılmışlar
Denize Açılan Kapı
Kuyu
Ansızın Yola Çıkmak

Deneme:
Kafa Karıştıran Kelimeler
Yaşadığımız Günler
Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı
Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti
Ruhun Malzemeleri
Ben ve Hayat ve Ölüm
İpin Ucuİlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.