Ömer Seyfettin

(1884 -1920)
 1. Milli Edebiyat akımının öncülerinden olan ve modern Türk öykücülüğünün kurucusu olan sanatçı, Gönen (Balıkesir’de doğmuş, orduda subay olarak çalışmış, Balkan Savaşı sırasında Yunanlılara esir düşmüş, bu savaşın acılarını yaşamıştır.
 2. Sanatçı 1911’de Genç Kalemler dergisinde yayımladığı “Yeni Lisan” başlıklı makale ile yazı hayatına atılmıştır.
 3. “Yeni Lisan” anlayışının öncüsü olarak Servet-i Fünuncuların ağır ve ağdalı diline karşı çıkmış, sade halk dilini savunmuş ve “edebiyatsız edebiyat yapmak” için çalışmıştır.
 4. Ziya Gökalp ve Ali Canip Yöntem‘le birlikte Milli Edebiyatı yaymak için çalışmıştır.
 5. Öykülerini Yeni Mecmua ve Büyük Mecmua dergilerinde yayımlamış, kısacık yazı hayatında 140 öykü yazmıştır.
 6. Öykücülüğü meslek edinen ilk sanatçımızdır,
 7. “Maupassant tarzı” öykücülük anlayışının temsilcisi olarak, öykülerini şaşırtıcı bir sonla bitirmeyi sever.
 8. Konularını gündelik hayattan, çocukluk ve askerlik anılarından, tarihten, halk fıkra, menkıbe ve efsanelerinden almış; tasvir ve tahlile değil, “olay” a önem vermiştir.
 9. Çocukluk anılarından söz ettiği And, Falaka ve Kaşağı; Peçevi tarihinden alınan bir olayı anlattığı Başını Vermeyen Şehit; Türk idealini sembolleştirdiği Kızıl Elma Neresi?; Balkan Savaşı’nın acılarını dile getirdiği Beyaz Lale ve Bomba adlı öyküleri çok tanınmıştır.
 10. Sanatçının “Harem” ve “Efruz Bey” adlı öy­küleri diğerlerinden daha uzundur. Yukarıda belirtilenler dışında daha birçok öyküleri olan Ömer Seyfettin, yazı hayatına şiirle başlamış ancak öykücülükte karar kıl­mıştır.
 11. Öyküleri, ölümünden sonra değişik adlar altında kitaplaştırılmıştır.

Eserleri:
Öykü: Yalnız Efe, Kaşağı, And, Bomba, Harem, Yüksek Ökçeler, Gizli Mabed, Beyaz Lale, Asilzadeler, İlk Düşen Ak, Dalga, Nokta, Bahar ve Kelebekler, Primo Türk Çocuğu, Başını Vermeyen Şehit, Pembe İncili Kaftan, Falaka, Topuz, Vire

Roman: Efruz Bey, Ashab-ı Kehfimiz

İnceleme: Türklük Ülküsü, Yarınki Turan Devleti, Türklük Mefkuresi

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.