Fakir Baykurt

  • 15 Haziran 1929’da Burdur’un bir köyünde doğdu. Gönen Köy Enstitüsünü bitirdi. 1955’te Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nden mezun oldu. Sivas, Hafik ve Şavşat’ta öğretmenlik, ilköğretim müfettişliği, sendikacılık yaptı. 10 Ekim 1999’da Almanya’da yaşamını yitirdi.
  • Yazmaya şiirle başladı. İlk şiiri, Tahir Baykurt adıyla 1946’da Köy Enstitüleri Dergisi’nde çıktı.
  • Çalışmaları Edebiyat Dünyası, Fikirler, Kaynak, İmece, Yeni Ufuk, Seçilmiş Hikâyeler, Varlık dergilerinde yayımladı.
  • Şiirden sonra öykü ve romana yöneldi. 1955 yılında yayımlanan ilk öykü kitabı “Çilli”den başlayarak bir “an”ın olayını değil, geniş dönemlerin olaylarını gerçekçi bir bakış açısıyla işledi.
  • Öyküyle ilgili düşüncelerini şu şekilde özetledi: “Öykü yazıldığı dönemin tarihsel, toplumsal renklerini, özelliklerini içermeli, az da olsa belge işlevi yüklenmelidir.”
  • Köy romanlarının unutulmaz öncülerinden ve Anadolu insanının sorunlarını edebiyatta en iyi dillendiren yazarlardan olan sanatçı, romanlarında Türkiye’deki köylü yaşamını halkçı ve devrimci bir bakış açısıyla ele aldı.
  • Eserlerine köylünün bilincini ve bilinçaltındaki isteklerini, tepkilerini, çelişkilerini yansıttı.
  • Yılanların Öcü”, 1954 yılında yazdığı, köy hayatını anlatan ilk romanıdır.
  • Karakterler gerçek hayattaki gibi seçilmiş ve köy ağzıyla konuşturulmuştur. Bu eser, “lrazca’nın Dirliği” ve “Kara Ahmet Destanı” ile birlikte Fakir Baykurt üçlemesi olarak anılır.
  • Kaplumbağalar”, Fakir Baykurt’un köy sorunlarını ve gerekçelerini gözler önüne serdiği, sosyal yaralara parmak bastığı romanıdır. Yazar, bu romanının önemini şu cümlelerle dile getirmektedir: “Bu roman, her türlü teknik ve elektronik araçların büyük gelişmeler gösterdiği ve üretkenliğin alabildiğine arttığı bu dünyada, yiyeceği yıllık zahireyi, yanıp kül olmuş topraklardan parmaklarıyla toplamaya çalışan ve varlığını sürdürebilmek için istekle üreten Türk köylüsünün hayatından kesittir.”

“Köy Enstitülü Delikanlı” da 65 yaşına kadar olan yaşamını bölüm bölüm yazdı. Pek çok olayı, insanı özenle anlattı. Acısıyla tatlısıyla bir “nehir roman” çıktı ortaya.

Eserleri:

Şiir:
Bir Uzun Yol

Roman:
Kaplumbağalar
Yılanların Öcü
Irazcanın Dirliği
Onuncu Köy
Amerikan Sargısı
Tırpan
Köygöçüren

Öykü: Çilli, Kerem ile Aslı, Kalekale, Efendilik Savaşı, Karın Ağrısı, Cüce Muhammet, Anadolu Garajı, On Binlerce Kağnı, Can Parası, İçerdeki Oğul, Sınırdaki Ölü, Gece Vardiyası, Barış Çöreği, Duisburg Treni, Bizim İnce Kızlar, Dikenli Tel
Çocuk Kitapları: Topal Arkadaş, Yandım Ali, Sakarca, Sarı Köpek, Dünya Güzeli, Saka Kuşları

Toplumcu Gerçekçi Eserler
Online Testİlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.