Edebiyatın Bilimlerle İlişkisi

Edebiyatın da bilimin de temelinde insan vardır. Edebiyat güzeli ararken, bilim gerçeği arar. Edebiyat, ürünlerini ortaya koyarken ve bu ürünleri incelerken çeşitli bilim dallarıyla ilişki kurar.  Örneğin bir roman yazarı, kahramanını oluştururken psikoloji ve sosyoloji bilimlerinden yararlanır. Bu ilişki karşılıklıdır. Edebiyat da bazı bilim dallarına kaynaklık eder.Edebiyatın yararlandığı belli başlı bilim dalları şunlardır:

Tarih: Olayları zaman ve yer göstererek anlatan, bu olaylar arasındaki ilişkileri, daha önceki ve sonraki olaylarla bağlantılarını, karşılıklı etkilenmeleri, her milletin kurduğu medeniyetleri, kendi iç sorunlarını inceleyen bilimdir. Edebiyat ile tarih birbirlerinden karşılıklı olarak etkilenir.

Sosyoloji: Toplumun oluşum, işleyiş ve gelişim yasalarını inceleyen bilim dalıdır.

Matematik: Sayı ve ölçü temeline dayanarak niceliklerin özelliklerini inceleyen bilimlerin ortak adıdır.

Fizik: Maddenin kimyasal yapısındaki değişiklikler dışında genel veya geçici yasalara bağlı, deneysel olarak araştırılabilen, ölçülebilen, matematiksel olarak tanımlanabilen madde ve enerji olgularıyla uğraşan bilim dalıdır.

Kimya: Maddelerin temel yapılarını, birleşimlerini, dönüşümlerini, birleşim ve üretim yöntemlerini inceleyen bilimdir.

Biyoloji: Bitki ve hayvanların köken, dağılım, yapı, gelişim, büyüme ve üremelerini inceleyen bilim dalıdır.

Psikoloji: İnsanların duyum, heyecan, algılama vb özellikleri üzerinde araştırmalar yapan bilimdir.

Tıp: Hastalıkları iyileştirmek, hafifletmek veya önlemek amacıyla başvurulan teknik ve bilimsel çalışmaları konu alan bilim dalıdır.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.